Üretkenliğinizi Artıracak En İyi 5 Zaman Yönetimi Tekniği

Paylaşmayı unutmayın.

Etkili zaman yönetimi, gününüzü en iyi şekilde değerlendirmek için son derece önemli. Bu noktada bazı etkili zaman yönetimi teknikleri imdadımıza yetişiyor. Zaman yönetimi teknikleriyle görevleri önceliklendirip tamamlayarak verimliliğinizi en üst düzeye çıkarabilir ve hedeflerinize daha az çabayla ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda ertelemeyi bırakıp zamanınızı daha iyi değerlendirmenize yardımcı olabilecek 5 zaman yönetimi tekniği inceleyeceğiz. İşte üretkenliğinizi artıracak en iyi 5 zaman yönetimi tekniği.

Zaman yönetimi tekniği nedir?

Zaman yönetimi teknikleri, hedeflerinize ulaşmak için zamanınızı etkili bir şekilde kullanıp işlerinizi organize etmenize yardımcı olan kurallar ve stratejilerdir. Bu stratejiler planlamanızı, önceliklendirmenizi ve odaklanmanızı geliştirmenize yardımcı olurlar. Kısaca etkili zaman yönetimi, gününüzü en iyi şekilde değerlendirmenize, görevleri daha hızlı tamamlamanıza ve en önemli olanlara öncelik vermenize olanak tanır.

Zaman yönetimi aslında zamanı yönetmekle ilgili değil; kendinizi yönetmekle ilgilidir. Her birimizin her gün aynı 24 saati var, ama bu saatleri ne kadar iyi kullanacağımız tamamen bize bağlı. Etkili zaman yönetimi teknikleri çalışma şeklinizi geliştirir, dikkatinizin dağılmasını engeller ve konsantrasyonunuzu iyileştirir. Bulabileceğiniz çok sayıda zaman yönetimi tekniği var. Fakat biz sizin için en etkili olanları listeledik.

En İyi 5 Zaman Yönetimi Tekniği

1. Pomodoro Tekniği

Adobe

Francesco Cirillo tarafından geliştirilen Pomodoro Tekniği, odaklanmayı geliştirmek ve ertelemenin üstesinden gelmek için mükemmel bir teknik. Bu teknik, 25 dakikalık çalışma seanslarından ve 5 dakikalık molalardan oluşuyor. Çalışma ve moladan oluşan bu 30 dakikalık süreç, 1 Pomodoro’ya tekabül ediyor. Toplam 4 Pomodoro’yu tamamladığınızda ise uzun bir mola verebiliyorsunuz. Pomodoro tekniği, dikkatinizi odaklamanıza yardımcı olarak işlerinizde maksimum verim almanızı sağlayabilecek bir yöntem.

 • 25 dakikalık bir zamanlayıcı ayarlayın ve zamanlayıcı bitene kadar işiniz üzerinde çalışın.
 • Rahatlamak ve dinlenmek için 5 dakikalık kısa bir mola verin.
 • 4 Pomodoroyu tamamladıktan sonra yaklaşık 30 dakikalık daha uzun bir mola verin.

2. İşleri Halletme Tekniği (GTD)

David Allen’ın geliştirdiği Getting Things Done, yani İşleri Halletme Tekniği, akla gelen her şeyi yapılacaklar listesine dökmeyi temel alan bir yaklaşıma sahip. Bu teknik zihinsel dağınıklığı gidermenize, görevleri önceliklendirmenize ve tutarlı bir iş akışı oluşturmanıza yardımcı oluyor. Aynı zamanda görevleri hatırlamaya çalışmak yerine, onları direkt olarak tamamlamaya odaklanmanızı sağlıyor. Getting Things Done tekniği 5 adımdan oluşuyor: Toparlama, işleme, organize etme, inceleme ve yapma.

 • Toparlama:
  Aklınıza gelen tüm fikirleri, görevleri yazın ve kaydedin.
 • İşleme:
  Yakaladığınız ögeleri işleyin. Örneğin her öge için kendinize şu soruyu sorun: Şu an bunun üstünde bir işlem gerçekleştirebilir miyim?
 • Organize etme:
  Görevleri “acil işler, sonraki işler, bekleyenler, projeler ve ileride yapılabilecek işler” gibi kategorilere ayırın. Ardından zaman sınırlarını belirleyin ve bunları takip edecek bir sistem oluşturun.
 • İnceleme:
  Görevlerinizi düzenli olarak gözden geçirin ve gerektiğinde düzenlemeler yapın.
 • Yapma:
  Önceliklerinize göre görevleriniz ve projeleriniz üzerinde çalışın.

3. Kurbağayı Ye (Eat That Frog)

Eat That Frog, ertelemenin üstesinden gelmenize ve önemli görevlerinizi doğrudan halletmenize yardımcı olan bir zaman yönetimi tekniği. Brian Tracy tarafından popüler hale getirilen bu teknikte, kurbağa en zorlu görevinizi ifade ediyor. Bu yöntem güne en zorlu veya kritik göreviniz olan “kurbağa”yı tamamlayarak başlamanızı öneriyor. Zira en başta en zorlu görevi bitirmek, günün geri kalanında bize büyük ölçüde motivasyon sağlıyor. Ayrıca geri kalan işlerimize daha rahat odaklanmamıza yardım ediyor.

 • Hedefleriniz üzerinde en büyük etkiyi yaratacak en önemli görevinizi belirleyin.
 • Bu göreve öncelik verin ve sabah ilk iş olarak onun üzerinde çalışın.
 • Gerekirse görevi daha küçük adımlara bölün.
 • Tüm enerjinizi ve dikkatinizi görevi tamamlamaya odaklayın.

4. Eisenhower Matrisi

Dwight David Eisenhower’ın geliştirdiği Eisenhower Matrisi, görevlerin aciliyet ve önemine göre önceliklendirilmesini sağlayan güçlü bir teknik. Bu yöntem, özellikle zamanınızı etkili bir şekilde kullanmanıza ve en önemli görevlere odaklanmanıza yardımcı oluyor. Teknik, bir koordinat sistemini dörde bölerek yapılması gereken işleri “acil-acil değil” ve “önemli-önemli değil” şeklinde kategorize ediyor. Böylece işlerinizde bir öncelik sırası belirlemeniz için size yardımcı oluyor.

 • Önemli ve acil:
  Anında ilgilenilmesi gereken görevler.
 • Önemli ama acil değil:
  Uzun vadeli hedeflerinize katkıda bulunan görevler.
 • Acil ama önemli değil:
  Başkasına verebileceğiniz görevler.
 • Önemli değil ve acil değil:
  Daha sonraya erteleyebileceğiniz görevler.

5. Time Blocking Tekniği

Time Blocking, belirli zaman bloklarını belirli görevlere ayırmayı içeren bir zaman yönetimi tekniği. Bu yöntem ile gününüzün her bölümünü planlayabiliyor, zamanı etkili bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Görevlerinizin açık uçlu bir yapılacaklar listesini tutmak yerine, ne zaman ne üzerinde çalışacağınızı açıkça gösteren somut bir programa sahip oluyorsunuz. Kısaca bu teknik, gününüzü belirli zaman bloklarına bölerek verimliliği artırmaya yardımcı olan etkili bir planlama yöntemi.

 • Bir kağıt parçasını iki sütuna bölün. Sol tarafa saatleri, sağ tarafa ise yapılacak işleri yazın.
 • Uyandığınız andan itibaren günün her zaman dilimine bir görev atayın.
 • Her zaman diliminde yalnızca atanan göreve odaklanın.
 • Günün sonunda ilerlemenizi gözden geçirin ve zaman bloklarınızı tekrar düzenleyin.

Sonuç

Hedeflerinize ulaşmak ve üretkenliğinizi en üst düzeye çıkarmak için etkili zaman yönetimi kesinlikle önemli. Pomodoro, GTD, Kurbağayı Ye, Eisenhower Matrisi ve Time Blocking gibi doğru zaman yönetimi teknikleri, bu açıdan oldukça faydalı. Bu teknikleri benimseyerek, üretkenliğinizin önündeki engellerin üstesinden gelebilir, zamanı daha iyi yönetebilir ve daha verimli çalışabilirsiniz. Siz de bu teknikleri hemen bugün uygulamaya başlayın ve üretkenliğinizin artışını izleyin.

Bonus: Etkili Zaman Yönetimi Eisenhower Matrisi

Paylaşmayı unutmayın.

İlgili Sayfalar