Dünyanın 100 Yıl Öncesi ve Bugünü

100 yıl önce ve bugün

Paylaşmayı unutmayın.

Hayat her gün karşımıza yeni bir şeyler çıkartıyor. Yeni bir girişime başlayanlar, girişimini dünyaya tanıtanlar, bundan 10 yıl sonra tarihin akışını değiştireceğini bilmeden ilk adımı atanlar ve daha niceleri. Bugün sahip olduğumuz birçok şey, geçmişte onu deneyeni yolundan çevirmeye çalışmış, başarısız olacağına inandırmış, nice başarısız denemeden geçmiş fakat bugün dünyaya hizmet eden çok büyük araçlar haline gelmiş. Bugün ilk hallerinden çok farklı olsa da birçok icat, o ilk amatör adımın atılması ile bu zamana geldi.

Herakleitos’un da söylediği gibi:

“Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.”

Öyleyse son 100 yılda dünyanın ayak uydurduğu ve son sürat değişmeye devam eden birkaç olaya göz atalım!

100 yıl önce kullanılan at arabaları

@justacarguy

 • En eski tekerlek kalıntılarının, MÖ 3000-2500 yıllarına ait olduğu düşünülmekte. 100 yıl önce at arabaları oldukça hesaplı ve tercih edilen bir ulaşım aracı iken, tekerlekli arabalar son derece lüks ve pahalı bir seçenekti. Şimdilerde ise hemen hemen her keseye uygun bir otomobil bulmak oldukça rahatken, atlar oldukça pahalı ve lüks bir tercih.
100 yıl önce yapılan ilk uçuş denemeleri

@thepandorasocietycom

 • Tarih boyunca kuşlar gibi uçmak için çalışmalar yapan insanlar sadece Wright Kardeşler değildir. Hem Osmanlı’da hem de Batı’da uçmak için birçok çalışma ve deneme yapılmış. Bunların birçoğu başarısızlık ile sonuçlansa da bir umut ışığı yakmış ve yeni çalışmalara kapı açmıştır. İlk zamanlarda yapılan denemelerden elde edilen sonuçların başarısız olmasından da kaynaklı olarak uçmak insanlara çok tehlikeli gelse de, günümüzde en rahat ve güvenli ulaşım türü uçuştur.
100 yıl önce telefon

@clemonojeghuo

 • 100 yıl önce birisi ile iletişime geçmek istediğinizde bir telefon kulübesi kiralamanız, santrale konuşmak istediğiniz telefon numarasını vermeniz ve o telefon bağlanana kadar belki de günlerce beklemeniz gerekiyordu. Bugün ise dünyanın neresinde olursa olsun, bir insan ile iletişime geçmemiz için sadece parmaklarımızı oynatmamız yeterli.
50 yaşında hayat yeni başlıyor

@timothypaulsmith

 • 100 yıl önce birçok insan 48 yaşına gelemeden hayatını kaybediyordu. Bugün ise 50 yaşında hayat daha yeni başlıyor.
Genetik mühendisleri 3D organ geliştiriyorlar

@businessinsider

 • Penisilinin keşfi ve antibiyotikler, insanlık için adeta bir mucize etkisi yaratmıştı. Bugün ise yararları ve zararları üstüne birçok tartışma konusu açılan, insanların kullanmaktan kaçındığı ilaçlar haline geldiler. Sağlık sektörü öyle yüksek ivmeler kazandı ki, genetik mühendisleri 3D organlar üretmeye bile başladılar.
100 yıl önce alternatif akımın bulunması ile modern dünya inşa edilmeye başlandı.

@horozznet

 • Alternatif akım Tesla’nın tehlikeli oyuncağıydı. Bu tehlikeli oyuncak sayesinde dünya, Edison’un evlere soktuğu doğru akımdan çok daha yararlı bir döneme girdi. Bugünkü modern kent yaşamının en temel yapı taşlarından olan elektrik, özellikle Tesla’nın büyük çalışmaları ile günümüze kadar geldi. Tesla’nın ileriye dönük bir bilim adamı olduğunu şu sözlerinden de anlayabiliriz:

 “Şimdiki zaman onlara ait olabilir ama gelecek, ki ben hep bunun için çalıştım, bana ait.”

100 yıl önce insanlar borik asit ile banyo yapıyorlardı

@jenniferburk

 • Bugün evinizde bulunan sayısız şampuan ve yıkama ürünü ile her istediğinizde alabildiğiniz duşlar yerine, haftada bir duş ve sadece borik asitle desek ne düşünürdünüz? Bundan 100 yıl önce işte tam da böyleydi.
100 yıl önce Londra'dan New York'a gitmek 5 gün sürüyordu

@pinterest

 • Bugün Londra’dan New York’a gitmek sadece 6 saat sürerken, 100 yıl önce bu yolculuk en iyi ihtimalle 5 gününüze mal oluyordu.
100 yıl önce bir plak sadece bir şarkı kaydedebilirken bugün akıllı saatler ile dünyanın her yerinden şarkıya ulaşmamız mümkün

@jenskreuter

 • Müzik çalarların evrimi her geçen gün devam etmekte. Büyük, plastik bir plağın içine sadece bir şarkı kaydedilebilirken, bugün akıllı saatlerimizden bile istediğimiz her şarkıya ulaşabiliyoruz.
Yeni enerji sistemleri hem doğaya hem de insanlara büyük katkılar sağlayacak

@antoniogarcia

 • Dünya’daki birçok acının sebebi olan benzin, 100 yıl önce eczanelerde ve dükkanlarda satılıyordu. Bugün ise hem doğaya hem de insanlara daha yararlı olan güneş enerjisi ve elektrik pilleri bulunmakta.
100 yıl içerisinde dünya zenginlerinin sayısı giderek arttı

@therockfelleruniversity

 • 100 yıl önce dünyanın sayılı zenginleri vardı ve bunların en başında da John Rockfeller gelmekteydi. Bugün ise birçoğuna sosyal medya ile ulaşabildiğimiz sayısız zengin bulunmakta. Richard Branson ve geriye kalan 1809 milyarder gibi.
Çocuk işçilik 100 yıl önce normalken şimdilerde katı bir şekilde yasaklanmış bir durum

@fortune

 • Çocuk işçi dendiğinde bugün yüreğimizi sızlatan durum, 100 yıl önce gayet normal bir durumdu. Çünkü o zamanlar eğitim sadece zengin çocukları içindi.
100 yıl önce kadınların mayo giymesi

@vintag.es

 • 100 yıl önce kadınların mayo giymeleri son derece karşı çıkılan bir durumdu. Bugün ise her kadın, özgür iradesi ile istediği mayo ile denize girebilmekte.
100 yıl önce aşk

@brightside

100 yıl önce ve bugün

@brightside

 • 100 yıl önce ve bugün. (Kıskanmadık elbette)

Bu yazı ile ilgili olduğunu düşündüğümüz Dünden Bugüne Teknoloji yazımızı da okumanızı öneririz.

Sevgiyle kalın!

Kaynak

Facebook Yorumları
Ne düşünüyorsun?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

Paylaşmayı unutmayın.

İlgili Sayfalar