Kuşakların (x,y,z) Satın Alım Eğilimleri – Alışveriş Alışkanlıkları

salesfloor.net-alışveriş-alışkanlıkları

Paylaşmayı unutmayın.

Kuşakların (x,y,z) Satın Alım Eğilimleri – Alışveriş Alışkanlıkları – Pazarlama stratejilerinde kuşakların önemi artık yadsınamayacak şekilde büyüdü. Bu yüzden X,Y,Z kuşaklarının araştırılması ve stratejilerin onlara göre belirlenmesi önemlidir. Şimdi X,Y,Z kuşaklarının alışveriş alışkanlıklarına bir göz atalım.   

x-kuşağı-alışveriş-alışkanlıkları

X Kuşak Alışveriş Alışkanlıkları (1965 – 1980)

X Kuşağı, genellikle pazarlama uzmanları tarafından unutulma ününden dolayı genellikle “orta sınıf” nesline denir. Bu nedenle, harcama alışkanlıkları konusunda Y ve Z kuşağı ile karşılaştırıldığında çok az pazar araştırması vardır.

 X kuşağının pazarlama yaklaşımındaki en büyük engellerden biri, diğer kuşaklardan daha muhafazakar alışveriş yapma eğiliminde olmalarıdır. Pazarlama taktikleri hakkında daha şüphecidirler. Yani gösterişli reklamlarla kazanılmayacak ancak pratiklik ve performans kanıtı ile kazanılacakları anlamına gelir. Harcamalarına pişmanlık duymamak için, X’ler tamamen araştırıncaya kadar bir ürün satın almaz. Bu nedenle, satın almadan önce arama motorlarını, çevrim içi incelemeleri ve sosyal medya ağlarını yoğun olarak kullanıyorlar.

Harcamalarından pişman olmaktan kaçınmak için, X’ler, araştırmayı iyice tamamlayıncaya kadar bir ürün satın almaz, bu yüzden satın almadan önce arama motorlarından, çevrim içi incelemelerden ve sosyal medya ağlarından geniş ölçüde yararlanırlar. Bununla birlikte, ürün performansıyla ilgili herhangi bir şüphenizin olması, onları satın alma yolculuklarından kolayca uzaklaştıracaktır.

X kuşağı, ürün kullanımına dair dürüst açıklamaları tercih ediyor ve kendi alışkanlıklarına uyan müşteri seçme tekniklerine güveniyor. X Kuşağına pazarlama yaparken, araştırmalarını optimize etmek için SEO stratejilerini ve özgün bir marka imajını göstermek için aktif bir sosyal medya mevcudiyetini kullanarak ürün ve hizmetleri çevrim içi olarak görünür.Erişilebilir hale getirmek çok önemlidir. Dijital olarak, e-posta, bu nesle ulaşmak için en iyi kanallardan biridir. X kuşağı, e-postaları düzenli olarak kontrol eder ve önceki satın alımlarına dayanarak kişiselleştirilmiş tekliflere iyi yanıt verme olasılığı daha yüksektir.

y-kuşağı-alışveriş-alışkanlıkları
y-kuşağı-alışveriş-alışkanlıkları

Y Kuşak Alışveriş Alışkanlıkları (1981- 1997)

Sosyal medya, araştırma veya satın alma için olsun, Y Kuşağı, mağazalarında alışveriş yaparken bile, hayatlarının hemen her alanında web cihazlarını kullanıyor. Y Kuşağı, yüzde 68’i alışveriş yolculuğu sırasında çok kanallı erişebilirlik rahatlığı talep ediyor. Bu, tüketici verilerini akıllı telefonlarından, dizüstü bilgisayarlarına, yerel mağazalara ve tekrar tekrar zahmetsizce değiştirebilecek entegre bir deneyime sahip olma anlamına geliyor.

Aslında, Z kuşağının zirvesindeki gençler (20-23 yaş arası), grup içinde satın alma olasılıkları en yüksek olanlar (32-35 yaş) ile karşılaştırıldığında, bir tuğla ve harç mağazasında alışveriş yapma olasılığı daha yüksektir. Mobil olarak, Z kuşağı hem çevrim içi hem de mağazada bir şey için alışveriş yapması çok daha muhtemeldir. Ancak bugün sayısız çevrim içi mağaza ve satın alma seçeneği  Z kuşağı  alımlarında daha seçici olma olanağı sunsa da, Z kuşağı bir seçeneğe karar vermek ve satın almak yerine ürünlere göz atmayı tercih etme eğilimindedir.  

Y kuşağının yüzde 82’si ağızdan ağza reklamın satın alma kararlarının önemli bir etkisi olduğunu söylüyor. Alışverişi sosyal bir olay olarak görmek, Y kuşağı pazarını güçlü bir şekilde karakterize eden ve onu eski nesillerden ayıran bir başka özelliktir. Y kuşağının büyük çoğunluğu, diğer insanlarla en azından yarı yarıya alışveriş yaptıklarını bildirdi ve yüzde 60’ı ne alacağına karar verirken arkadaşlarından tavsiye almayı düşünüyor.

Perakendeciler, sosyal medyanın satın alma yolculuklarında Y kuşağı için son derece önemli olduğunu bilmelidir çünkü aile ve arkadaşların görüşlerine değer vermelerine rağmen, her şeyden önce diğer tüketicilerin deneyimlerini araştırırlar. Y kuşağı araştırma ürünü incelemelerinin yalnızca yüzde 90’ı çevrim içi değil, çoğu, diğer tüketicilerin, perakendecilerin sitelerindeki, tanıdıkları kişilerin incelemeleri hakkındaki incelemelerine güvenme eğilimindedir.

z-kuşağı
z-kuşağı

Z kuşağı: Mobil ve Sosyal (1998 – )

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, Z kuşağı yılda 600 milyar dolar ya da günde 85 dolar harcadıkları görülüyor. Bu, kişi başı günlük toplam tüketici harcamasının % 28’idir. Bugüne kadarki en büyük tüketici kuşağı olan iş dünyası, tercih ettikleri kanallardan harcama alışkanlıklarına kadar her şeyi iyice parçaladı.

Binlerce yıl, dünyamız hem ekonomik hem de teknolojik açıdan hızlı bir değişim yaşadı. Sonuç olarak, alışveriş alışkanlıkları da önceki nesillere göre çarpıcı bir şekilde değişti. Örneğin, önceki nesil X’den farklı olarak, geleneksel biçimlerdeki markalı içerikten etkilenmezler. “Afiş körlüğü” denilen bir fenomen sayesinde, sosyal medya bağlantılarından reklamlara yapılan önerileri tercih ediyorlar.

Facebook Yorumları
Ne düşünüyorsun?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Paylaşmayı unutmayın.

İlgili Sayfalar