Pazar Araştırması Nedir?

Paylaşmayı unutmayın.

Pazar Araştırması Nedir? – Pazarlama dünyasına adımınızı attığınızda belki de ilk karşılaşacağınız şey “Pazar Araştırması” olacaktır. Hemen aklınıza devasa raporlar, aylar süren araştırmalar, derin incelemeler gelmesin. Bu şekilde olanları da vardır elbet ama genelde işini bilen insanlar tarafından yapıldığında kısa ve öz bir strateji planı oluştururlar.

Peki pazar araştırması neleri içerir? Nasıl yapılmalıdır? Gereken bilgiler nasıl toplanmalıdır? Hangi kaynaklar kullanılmalıdır? Gelin bu soruların cevaplarına birlikte bakalım.

Pazar Araştırması Nedir?

Doğrudan potansiyel müşterilerle yürütülen araştırma yoluyla yeni bir hizmetin veya ürünün uygulanabilirliğini belirleme sürecidir. Bir şirketin hedef pazarı keşfetmesine ve tüketicilerden ürün veya hizmete olan ilgileri hakkında fikir almasına olanak tanır.

@businessfirstfamily

Bu tür araştırmalar şirket içinde, şirketin kendisi tarafından veya pazar araştırmasında uzmanlaşmış bir üçüncü taraf şirket tarafından yürütülebilir. Anketler, ürün testleri ve odak grupları aracılığıyla yapılabilir. Yeni bir ürün veya hizmetin araştırma ve geliştirilmesinde (Ar-Ge) kritik bir bileşendir.

Pazar Araştırması Nasıl Yapılır?

pazar-arastirmasi-nedir
@gts

Pazar araştırmasının amacı, izleyicinin bir ürünü nasıl alacağını belirlemek için belirli bir mal veya hizmetle ilişkili pazara bakmaktır. Bu, pazar bölümleme ve ürün farklılaştırma amacıyla bilgi toplamayı içerir. Ayrıca reklam çabalarını uyarlamak veya hangi özelliklerin tüketici için öncelik olarak görüldüğünü belirlemek için .

Bir işletme, pazar araştırma sürecini tamamlamak için çeşitli görevler üstlenmelidir. İncelenen pazar sektörüne göre bilgi toplanması gerekir. İşletmenin, karar verme sürecinde kullanabileceği herhangi bir modelin veya ilgili veri noktasının varlığını belirlemek için elde edilen verileri analiz etmesi ve yorumlaması gerekir.

Pazar Araştırması Bilgileri Nasıl Toplar?

Araştırma, birincil bilgilerin (şirket tarafından) ve ikincil bilgilerin (bir dış kaynak tarafından toplananların) bir kombinasyonundan oluşur.

Birincil Bilgiler

Birincil bilgiler, şirketin doğrudan topladığı veya araştırmayı yürütmek için tutulan bir kişi tarafından toplanan verilerdir. Bu tür bilgiler genellikle iki kategoriye ayrılır: keşif ve özel araştırma.

Keşif araştırması daha açık uçlu sorularla işlev görür. Şirketin ele alması gereken sorular veya sorunların sunulmasıyla sonuçlanır. Özel araştırma, keşif araştırması yoluyla sıklıkla dikkat çeken sorunların yanıtlarını bulmayı amaçlar.

İkincil Bilgi

İkincil bilgi, bir dış varlığın zaten topladığı verilerdir. Bu, devlet nüfus sayımı verilerinden alınan nüfus bilgilerini, ticaret birliği araştırma raporlarını veya aynı pazar sektöründe faaliyet gösteren başka bir işletmenin sunduğu araştırmaları içinde bulundurur.

Pazar Araştırmasının Gelişimi

pazar-arastirmasi-nedir
@razorpay

İlk resmi pazar araştırması 1920 yılında Almanya’da yapılmıştır. Aynı dönemde, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki pazar araştırması, Altın Çağ Radyosu’nun reklam patlaması sırasında başladı. Radyoda reklam veren şirketler, farklı radyo programlarının sponsorluğunun ortaya çıkardığı demografiyi anlamaya çalıştılar.

Yüz Yüze Görüşmeler

Bu evreden sonra sokaktaki insanlarla röportaj yapacak şirketler gelişti. Şirketler bu röportajlardan toplanan verileri, bu reklamların ne kadar etkili olduğunu görmek için yayının tirajıyla karşılaştırdı. Pazar araştırması ve anketler bu erken tekniklerden gelişti.

Telefon Araştırması

Veri toplama daha sonra telefona geçti ve yüz yüze teması gereksiz hale getirdi. Bir telefon operatörü bilgi toplayabilir, odak grupları düzenleyebilir ve bunu daha hızlı ve düzenli bir şekilde yapabilecek hale geldi. Bu yöntem, pazar araştırması modelini büyük ölçüde geliştirmiştir.

Çevrimiçi Pazar Araştırması

İnsanların çevrimiçi olarak daha fazla zaman geçirmesiyle birlikte, birçok pazar araştırması faaliyeti de çevrimiçi olarak değişti. Platform değişmiş olsa da, veri toplama hala esas olarak anket tarzı bir biçimde yapılmaktadır. Ancak, katılımcıları sokakta bularak veya telefonla arayarak aktif olarak arayan şirketler yerine, insanlar kayıt olup anketler almayı ve vakitleri olduğunda fikirlerini sunmayı seçebilirler. Bu, süreci çok daha kolaylaştırır ve verilerin de dijital ortamda kayıtlı olmasından dolayı çok daha güvenilir kılar. Adgager çevrimiçi pazar araştırmaları ve pazar öncesi araştırmaları için farklı çözüm önerileri sunuyor. İncelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

pazar-arastirmasi-nedir
@sapio

Yukarıda da görebileceğiniz gibi araştırma çeşitli koşullarda, geniş bilgilerin toplanmasıyla oluşan bir rapordur. Bir içgörü ve strateji sağlar. Şirketlerin pazarlama kararlarında oldukça önemli bir parçadır. Pazar araştırması ile şirketler, hedef pazarlarını belirler ve tüketicilerden gerçek zamanlı olarak görüş ve geri bildirim alırlar.

Paylaşmayı unutmayın.

İlgili Sayfalar