Dünyadaki Değişim ve Bunu Belgeleyen Enfes Fotoğraflar

değişim

Paylaşmayı unutmayın.

Puslu bir sonbahar akşamıydı…  Aslına bakarsanız bu cümle en kötü  roman giriş cümlesi seçilmiş. Ancak kötü bir giriş kötü bir sonun göstergesi değildir, diyerek yazımıza devam edelim. Biz nostalji severler için puslu bir sonbahar akşamı geçmişe bir yolculuk, üstüne tozlar birikmiş bir kitabın üstündeki tozları üfleyip tozuna, sararmış sayfalarına rağmen eskimemiş bir hikayeye dalıp gitmektir. Geri döndüğümüzde de değişim nedir fark etmek!

Kimi zaman da bir fotoğraf karesine sığar hikayeler, puslu bir sonbahar akşamında savaşın, yıkımın izleri ya da keşfedilmeyenin güzelliği… Görünümler farklıdır ama hepsinin ortak bir noktası vardır: Hikayeler!

Geçmişten günümüze neler değişmiş, dünyamızda bunları belgeleyen birkaç fotoğraf ile değişim bize neler anlatacak bir göz atalım!

1- Rysstat- Norveç

fotoğraflar ile değişim

@boredpanda

1888’den 2013’e 125 yıl geçmiş. 1888, Norveçli yazar Knut Hamsun Açlık romanını yazmadan iki yıl önce. Otomobil yerine at arabası, asfalt yollar yerine toprak, derme çatma birkaç ev… Ve insan. Görünüm farklı ama hikayeler aynı.

2- Martin Luther Heykeli- Dresden- Almanya

martin luther heykeli

@boredpanda

İnsanlar gelip geçicidir fikirler kalıcı! Martin Luther heykeli de Luther’in fikirleri gibi sapasağlam karşımızda.

3-Quai des Nations– Paris- Fransa

Quai des Nations

@boredpanda

117 yılın ardından… Yeşil farklı bir şekilde yine hakim!

4- Poznan- Polonya

polonya poznan

@boredpanda

1945 denince hepimizin aklına II. Dünya Savaşı geliyordur. Tarihteki en büyük ve en yıkıcı savaşın ardından Polonya’da da yıkımın izleri bir köşenin sessiz tanığının ruhuna sirayet etmiş.

5- Pripyat- Ukrayna

pripyat, ukrayna

@boredpanda

26 Nisan 1986 gecesinde Pripyat nükleer santral çalışmaları için kullanılan bir redaktörün patlaması sonucu şehir hızlı şekilde boşaltılmış. O tarihten beri de Pripyat bir hayalet şehir. Bilim insanlarına göre tüm radyoaktif etkilerin kaybolması için gereken süre 48.000 yıl.

6- Chaney Glacier- ABD

glacier abd

@boredpanda

Amerika’da bir buzul. Küresel ısınmanın sonuçları açık.

7– Moulin Rouge- Paris- Fransa

paris fransa

@boredpanda

Moulin Rogue, kırmızı değirmen anlamına geliyor. 6  Ekim 1889 yılında Joseph Oller ve Charles Zidler tarafından inşa edilen bir kabare ve şu an hala ziyaretçilere açık.

8– Fraukenkirche- Dresden- Almanya

@boredpanda

Fraunkirsche Kilisesi barok mimarinin en gözde örneklerinden biri. II. Dünya Savaşı’nda büyük oranda zarar görmüş ancak Almanlar, yıkılan tarihi ve kültürel mirası, eski tasarımlarını aynen koruyup yeniden projelendirerek  tekrar inşa etmişler. Almanya’nın geçirdiği bu başarılı yeniden inşa sürecini, savaş ve yıkımın üstesinden gelişini, Frauenkirche Kilisesi başarıyla temsil ediyor.

9- Eyfel Kulesi- Fransa

eyfel kulesi

@boredpanda

Eyfel Kulesinin yapımına 26 Ocak 1987’de başlanmış ve yapımı 2 yıl 2 ay 5 gün sürmüş. Fransa’nın sembolü haline gelen Eyfel zamana meydan okuyor, tabii bunda düzenli aralıklarla bakımının yapılmasının payı da büyük.  Ayrıca görünüşüne hayran olduğumuz, Cemal Süreya’nın korseli A dediği Eyfel Galata’yı da kıskandırıyormuş.

10-  Osnabrück- Almanya

osnabrück almanya

@boredpanda

Osnabrück, Almanya’nın Aşağı Saksonya eyaletinde bir şehir. Barış Kenti olarak bilinen Osnabrück, 164.000 nüfusuyla Aşağı Saksonya eyaletinin üçüncü büyük kenti. 164.000 nüfusun yaklaşık 19.800’ünü Türkler oluşturuyor.

Anlıyoruz ki değişim kaçınılmaz dolayısıyla yapabileceğimiz en iyi şey değişimi benimsemek…

Benzer bir temaya sahip “Yine Yeni Yeniden” Gezi Fotoğrafları yazımız da mutlaka ilginizi çekecektir.

Kaynak

Paylaşmayı unutmayın.

İlgili Sayfalar