Bilim ve Teknoloji Alanındaki En İyi Podcast Kanalları

En iyi podcast kanalları

Paylaşmayı unutmayın.

Podcast kısaca; bir programın, anlatımın elektronik cihazlara indirildiği ve her yerden dinlenebildiği ses dosyalarıdır. Yani bir videodaki sesin indirilip, istenilen her yerden dinlenebilmesine olanak tanıyan teknolojidir. 2000’li yıllarda ortaya çıkan bu teknoloji, son zamanlarda oldukça popüler hale geldi. Bir şeyler anlatma derdinde olanlar, podcast kanalları açıp oradan kayıtlara başladılar. İlk zamanlarda sadece videolardaki seslerin indirilmesi şeklinde kullanılan bu teknoloji, artık tıpkı Youtube gibi farklı bir sektöre dönüştü. Her geçen gün daha da çok dinleyiciye ulaşan podcastler, çoğunlukla Apple Music ve Spotify platformlarına yükleniyor. Biz de bu yazımızda bu iki platformda bulunan bilim ve teknoloji temalı yayınlar yapan en iyi podcast kanalları hakkında bir inceleme yaptık ve en iyi beş kanalı sizler için listeledik.

en iyi podcast kanalları
Görsel: Behance

1 • Evrim Ağacı

Türkiye’nin, halkı bilgilendirmek için en çok çabalayan ve en aktif bilim platformu olan Evrim Ağacı’nın podcast kanalı. Evrim Ağacı’nın web sitesinde yer alan birbirinden muhteşem makalelerin seslendirilerek yayınlandığı bir kanaldır. Kanalda onlarca podcast var ve her biri oldukça ciddi dinlenme sayılarına ulaşmış durumda. Özenle seçilen ses sanatçılarının seslendirdiği bilimsel makaleleri Evrim Ağacı’nın podcast kanalı ile dilediğiniz yerden dinleyebilirsiniz. Alanında en iyi podcast kanalları arasında olan Evrim Ağacı podcast kanalına Spotify üzerinden ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Evrim Ağacı - Karanlığı bilimle fethet!
Görsel: Evrim Ağacı

2 • T Cetveli

Gündemde olan ve doğruluğu kesin olmayan haberlerin doğru olup olmadığını araştıran Teyit.org’un bir projesi olan T Cetveli, Teyit.org’un bu işi nasıl yaptığını podcastler ile anlatıyor. Verdikleri bilgiler ile aslında sahte haberlerin doğruluğunu teyit etmenin ne kadar kolay olduğunu gösteren T Cetveli, birçok sahte haber üzerine de sohbetler gerçekleştirerek insanları bilgilendiriyor. Bu kıymetli rolü sebebi ile T Cetveli de en iyi podcast kanalları arasında olmalı diye düşündük ve listemizde ikinci sırada yer verdik. T Cetveli podcast kanalına ulaşmak için tıklayınız.

t cetveli - teyit - en iyi podcast kanalları
Görsel: listennotes

3 • Açık Bilim

Türkiye’nin ilk bilim temalı podcast kanalı. Spotify’a ilk podcasti 2011’de yüklemiş olan Açık Bilim, Türkiye’nin hem ilk bilim podcast kanalı, hem de en uzun soluklu podcast kanalıdır. Podcast yayınlarında bilimsel konulara yoğunlaşan Açık Bilim, ciddi bir bilgi ansiklopedisi durumundadır. Açık Bilim’in Spotify sayfasına ulaşmak için tıklayınız.

açık bilim
Görsel: poddtoppen

4 • Gayrisafi Fikirler

Özellikle bilgi felsefesi üzerine yayınlar ve sohbetler yapan, Gayrisafi Fikirler isimli popüler Youtube kanalının podcast kanalıdır. 2018’den bu yana Spotify’a podcast yükleyen Gayrisafi Fikirler, “hayatın denklemleriyle bilimin teorisi” sloganını kullanıyor. Felsefi bir bakış ile anlatımlarını gerçekleştiren bu podcast kanalı, dinleyenlere bambaşka bir pencere açıyor. Bu sebeple biz de en iyi podcast kanalları arasında göstermeyi uygun gördük. Gayrisafi Fikirler’e Spotify’dan ulaşmak için tıklayınız.

gayrisafi fikirler - en iyi podcast kanalları
Görsel: hopi

5 • Gelecek Bilimde

Daha çok Youtube ve Twitch üzerinden yaptığı canlı yayınlar ile tanınan Gelecek Bilimde, Spotify üzerinden de podcastler yayınlamaktadır. Merak edilen bir çok bilim, sağlık veya teknoloji konusunun işlendiği Gelecek Bilimde podcast kanalı, bu alanda ülkemiz için en büyük şanslardan biridir. Alanında uzman kişiler tarafından hazırlanan Gelecek Bilimde içerikleri, her şeyden önce insanları yüzde yüz doğru bilgi ile buluşturuyor. Hiç tereddüt etmeden en iyi podcast kanalları arasında gösterdiğimiz Gelecek Bilimde podcast kanalına ulaşmak için tıklayınız.

Gelecek Bilimde
Görsel: Youtube

👉🏼 En İyi Ücretsiz Ekran Kaydı Alma Programları

Facebook Yorumları

Paylaşmayı unutmayın.

İlgili Sayfalar