Norveç Filtre Kanunu – İnternette Rötuşlanmış Fotoğraflarla İlgili Kanun Çıkardı!

Norveç, İnternette Yayınlanan Rötuşlanmış Fotoğraflarla İlgili Kanun Çıkardı

Paylaşmayı unutmayın.

Norveç Filtre Kanunu – İnternette Rötuşlanmış Fotoğraflarla İlgili Kanun Çıkardı! – Son on yılda, selfie kültürünün yükselişi, dijital iyileştirme araçlarının ve teknolojilerinin evrimini zorlamakta. Bu da insanların çevrimiçi olarak yayınladığı birçok görüntünün çokça düzenlendiği ve çok parlak olduğu bir duruma yol açtı.

Öyle ki, kişinin gerçek dünyadaki varlığıyla yakından uzaktan alakası olmayan görüntülerle karşılaşılmakta.

Kendinizi çirkin hissediyorsanız, bunun nedeni kendinizi kimsenin asla ulaşamayacağı bir güzellik standardı ile karşılaştırmanızla ilgili. Bu durum, özellikle genç kadınlar arasında önemli zihinsel sağlık etkilerine yol açar.

Norveç Filtre Kanunu – İnternette Rötuşlanmış Fotoğraflarla İlgili Kanun Çıkardı!

Norveç, İnternette Yayınlanan Rötuşlanmış Fotoğrafları Açıklamaya Zorlayan Yeni Kanun Çıkardı
Photo by Element5 Digital on Unsplash

Norveç’teki yasa koyucular, gerçekçi olmayan güzellik standartlarıyla mücadele etmek amacıyla; etkileyicilerin ve reklamverenlerin rötuşlanmış fotoğrafları etiketlemesini gerektiren yeni düzenlemeleri kabul etti.

“Yakın zamanda kabul edilen kurallara göre, bir fotoğraf çekilmeden önce bir filtre aracılığıyla bile vücudun şekli, boyutu veya derisinin rötuşlandığı reklamlar için; Norveç Çocuk ve Aile İşleri Bakanlığı tarafından tasarlanmış standart bir etikete ihtiyaç duyulacak. Etiketleme gerektiren manipülasyon örnekleri; genişlemiş dudaklar, daralmış beller ve abartılı kaslar… Ancak aynı şeyin aydınlatma veya doygunluk ayarlamaları için geçerli olup olmayacağı net değil.”

Yeni yasa, gönderiyle ilgili olarak “herhangi bir ödeme veya başka bir fayda almaları halinde” etkileyicilerin ve ünlülerin resimlerini de kapsayacak.

“Her türlü ihlal, artan para cezaları ve hatta aşırı durumlarda hapis cezası ile cezalandırılabilir.”

Vice tarafından paylaşılanlar bu şekilde.

Sosyal Medyanın Etkisi

norvec-filtre-kanunu-internette-rotuslanmis-fotograflarla-ilgili-kanun-cikardi
Photo by karelys Ruiz on Unsplash

Hareket, Norveç’te kabaca güzellik standartlarına dönüşen “kroppspress” (vücut baskısı) etrafında devam eden; kamuoyu tartışmasının ortasında geldi. Çocuk ve Aile Bakanlığı, Norveç parlamentosuna sunduğu teklifte, “vücut baskısı” veya güzellik standartları olarak adlandırdığı şeyin yaygın olduğunu; genç insanlarda düşük özsaygıya katkıda bulunan bir faktör olduğunu bulan çalışmalara atıfta bulunmakta.

Bakanlık, “Önlem, bu tür reklamların özellikle çocuklar ve gençler üzerindeki olumsuz etkisinin azaltılmasına; umarım yararlı ve önemli bir katkı sağlayacaktır.” dedi.

Ancak bakanlık, bir fotoğrafın düzenlenip düzenlenmediğini belirlemenin her zaman kolay olmadığı için; şartın uygulanmasının zor olabileceğini kabul etti. Ayrıca, yasanın istenmeyen bir sonucunun influencerların; “güzellik ideallerine ulaşmak için” kozmetik cerrahi geçirme konusunda daha fazla baskı hissetmeleri olabileceğine dikkat çekti.

Yine de, Norveç günlük gazetesi Verdens Gang’a göre; düzenleme Norveç’teki bir dizi etkileyici tarafından olumlu karşılanmakta.

Örneğin, 2017’de Birleşik Krallık’ta Kraliyet Halk Sağlığı Derneği tarafından yayınlanan araştırma; Instagram’ın “ruh sağlığı için en kötü sosyal medya ağı” olduğunu ve diğer sorunların yanı sıra; kaygı ve depresyon seviyelerine katkıda bulunduğunu göstermekte. Araştırmanın önemli bir bulgusu, Instagram’ın genç insanlarda “karşılaştırma ve umutsuzluk” tutumuna önemli ölçüde katkıda bulunduğuydu. Bununla birlikte; kullanıcıların düzenli olarak başkalarının Instagram profillerinde yayınlanan öne çıkanlarla eşleşemeyeceklerini hissetmesiydi.

norvec-filtre-kanunu-internette-rotuslanmis-fotograflarla-ilgili-kanun-cikardi
Photo by Annie Spratt on Unsplash

Çalışmanın Etkilerinin Nasıl Olacağı Merak Konusu – Norveç Filtre Kanunu

Instagram bu karşılaştırmalı baskı unsurunu azaltmak için beğeni sayılarını gizleme yoluna gitti. Ancak ne kadar faydalı olacağı elbette tartışmaya açık.

Yasal açıklamanın uygulanması bu bağlamda önemli bir adımdır. Nihai çözüm olmadığı kanıtlansa da, kritik bir odak alanına dikkat çekilmiş oldu. Bununla birlikte, Norveçli yetkililerin bu sorunu çözmek için somut adımlar attığını; bu sorunun varlığının kabul edilip çözüm araştırmalarının yapıldığını görmek güzel.

Kaynak

Paylaşmayı unutmayın.

İlgili Sayfalar