Apple Aracını Kiminle Yapacak?

Paylaşmayı unutmayın.

Apple Aracını Kiminle Yapacak? – Hyundai ve Apple arasında Apple Car üretimi için bir anlaşmanın yakın olduğunu öne süren söylentiler devam ediyor. Ancak anlatılanlar değişmeye başlıyor. Bloomberg tarafından bildirilen yeni haberde, Hyundai ve yan kuruluşu Kia Motors, Apple ile sürücüsüz bir araba hakkında görüşmelerde bulunmadığını açıkladı.

Apple Aracını Kiminle Yapacak?

Hikayenin Arka Planı

Hyundai, Apple ile Apple Car için potansiyel bir ortaklık hakkında görüşmelerde bulunduğunu doğruladı. Ardından cesur bir açıklama yapmıştı. Daha sonra, birden fazla otomobil üreticisiyle otonom sürüş teknolojisi üzerinde çalıştığını da aktardı. Ancak paylaşacak herhangi bir ayrıntıya sahip olmadığını söylemek için açıklamayı revize etti.

Çeşitli kaynaklar, geçtiğimiz haftalarda Apple ve Hyundai’nin Apple Car ile ilgili görüşmelerde bulunduğunu öne sürmüştü. Son zamanlarda, raporlar Apple’ın Hyundai’nin yan kuruluşu Kia Motors ile 3.6 milyar dolarlık potansiyel bir yatırımla çalışacağını ileri sürdü. Kore’den gelen bir yerel rapor, bir anlaşmanın bu ay içinde ilan edilebileceğini bile öne sürdü.

apple-aracini-kiminle-yapacak

Bloomberg ‘in Cuma günü tekrar açıklama yaptı. Hyundai ve Apple’ın, Apple’ın geçen ay Hyundai’nin hatalı açıklamasıyla “üzüldüğünü” söyleyerek görüşmelerinde frene bastıklarını bildirdi. Kia Motors ve Hyundai şimdi bu değişikliği doğruladı.

Hyundai ve Kia Onayladı

Bugün Hyundai ve Kia’dan gelen yeni dosyalar, şirketlerin Apple Car üretimiyle ilgili görüşmelerde bulunmadığını doğruluyor. (en azından halka açıklamak istediklerini söylüyor)

Hyundai ve Kia Motors başvurularda, “otonom elektrikli otomobil geliştirme konusunda birçok şirketle görüştüklerini” kabul ettiler. Ancak herhangi bir karar verilmedi. Hyundai hisseleri bu haberin ardından % 8.4, Kia hisseleri ise % 15.3 düştü.

apple-aracini-kiminle-yapacak
@theapplepost

Apple Aracını Kiminle Yapacak? – Son Durum

Hyundai Motor Co. ve iştiraki Kia Motors Corp., teknoloji devi ile çalıştıklarına dair raporlar ve spekülasyonlar üzerine Apple Inc. ile sürücüsüz bir elektrikli araç geliştirme konusunda işbirliği yapma konusunda görüşmelerde bulunmadığını söyledi. Diğer yandan Güney Koreli otomobil üreticileri, otonom elektrikli otomobil geliştirme hakkında çok sayıda şirketle görüşüyor. Ancak Pazartesi günü düzenleyici dosyalara göre herhangi bir karar verilmedi.

Bu noktada, Apple Car projesinin kaderi, potansiyel bir ortak söz konusu olduğunda hala belirsiz. Japonya’nın Nikkei gazetesi, Apple’ın tamamen elektrikli, kendi kendine giden arabasının üretimi için “en az altı otomobil üreticisi” ile görüştüğünü bildirdi.

Nihayetinde, Kia ve Hyundai ile yaptığı görüşmelerin durumuna bakılmaksızın, Apple’ın bir tür sürücüsüz araba geliştirmeye olan ilgisi yeniden canlanmış görünüyor. Projede 5 yıldan fazla bir süredir söylentiler var. Ayrıca stratejilerde çok sayıda değişiklik olsa da, şu anki rapor Apple’ın kendi kendine sürüş özelliklerine sahip Apple markalı bir elektrikli otomobil planladığı yönünde…

Paylaşmayı unutmayın.

İlgili Sayfalar