Sinema Filmlerinde Gişe Zamanlaması

sinema

Paylaşmayı unutmayın.

Sinema…

Sinema; uçsuz bucaksız hayaller, gerçekler, geçmiş ve geleceğin birlikte harmanlandığı o gizemli dünya… Sinemada bilgi alıyoruz, bazen alıyor bizi oradan oraya sürüklüyor. Bazen şaşkınlığımızı atamamış halde salondan çıkıyoruz. İşte hal böyleyken  “Sinema sadece 2 saat süren bir serüven midir?” sorusu geliyor aklımıza. Aslında sinema üzerinde çok düşünülen ve ardında pek çok mesajı barındıran, en ince detaylarla kurgulanmış bir sanat dalıdır. Senaryo ekibi bir yandan, casting diğer yandan; rejiydi, dekordu derken, gece gündüz emek harcanan bir filmin; bir de ürün yerleştirmesi, sosyal mesajları ve marketing çalışmaları olacaktır. Düşünsenize başrolünüzün saçı, kıyafeti, makyajı “Satın al beni!” diye bağırmıyor mu? Ya da “Evet ben senin bir aynanım, sen de böyle olmalısın” diye kodlamalarda bulunmuyor mu?

Peki, sinemada gişe zamanlamasının tesadüfi olduğunu söyleyebilir miyiz? Örnek verecek olursak; yılbaşı yaklaşırken hep Noel temalı, bol karlı, bol alışverişli aile filmlerinin vizyona girmesi… İlkbaharda tam doğa da hareketlenmişken ve içimiz de kıpır kıpırken, bol aksiyonlu filmlerin sinema salonlarını doldurması… Harçlıklar da tabii sinemaya gider! Hatta bununla birlikte bir sürü sponsor ve lisanslı ürünler de piyasaya çıkar. Yaz mevsimi yeni biterken ise güneşli, aşklı, çiçekli hatta çoğu mutlu sonlu filmler izleriz. İçimiz açılır “Ne kadar tatlı bir çift, falanca oyuncuyu da ne güzel giydirmişler, o rujun numarası neydi acaba?” deriz.  Animasyonlar da çoğunlukla yazın ya da sömestrda vizyona girer, çocuklar tatilken bol bol sinemaya gitsinler diye. Çizgi roman ya da roman uyarlaması, efsane filmlerin gişe zamanlaması tatil dönemlerine denk gelir. Örneklerden anlayacağımız üzere hedef kitleye yönelik bir gişe zamanlaması stratejisinin uygulandığını söylemek çok da yanlış olmayacaktır.

Box Office Türkiye verilerine göre, yakın tarihli birkaç filmin gişe zamanlamasını örnekleyelim o halde;

Hızlı ve Öfkeli 8 (The Fate of the Furious 8)

Hızlı ve Öfkeli 8 orijinal film afişi

@Universalpicturesinternational

Serinin 8.filminde Vin Diesel, Dwayne Johnson, Jason Statham, Charlize Theron, Lucas Black ve Kurt Russell gibi önemli isimler yer alıyor. Bu bol aksiyonlu filmin vizyon tarihinin tesadüfi olmadığını, serinin diğer filmlerinin de Nisan veya Mayıs aylarında vizyona girmesinden de anlamak mümkün!

Vizyon Tarihi: 13 Nisan 2017

Toplam Gişe: 2.655.684

Çılgın Hırsız 3 (Despicable Me 3)

Çılgın Hırsız 3 orijinal film afişi

@beyazperde

Ülkemizde Kurban Bayramı’ndan birkaç gün önce vizyona giren film, tam da harçlıkların toplandığı zamana denk gelmiş. Ayrıca kötü karakterin iyiye evrilmesi ile çocuklara yönelik güzel mesajlar veren filmin, gişe zamanlamasının da çocuklara yönelik tercih edildiğini gösteren ayrıntılardan biri olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca filmin, serinin ülkemizdeki en yüksek açılış yapan filimi olduğunu da söylemeden geçmeyelim!

Vizyon Tarihi: 25 Ağustos 2017

Toplam Gişe: 864.162

Arabalar 3 (Cars 3)

Arabalar 3 filmi orijinal film afişi

@waltdisneystudios

Serinin 3. filminde kahramanımız Şimşek McQueen’in orta yaş bunalımıyla karışık, teknolojiye ayak uydurma savaşını izliyoruz. İlk hafta zirveye oturan animasyon, güçlü rakiplerine uzun süre dayanamayıp zirveyi kaptırsa da hatırı sayılır bir gişe sonucu elde etti!

Vizyon Tarihi: 16 Haziran 2017

Toplam Gişe: 828.993

Maymunlar Cehennemi: Savaş (War Of The Planet Of The Apes)

Maymunlar Cehennemi: Savaş filmi orijinal film afişi

@CineXpress

49 yıl önce ilk kez vizyona giren film serisinin sonuncusu, nabzı bir miktar daha artırıyor ve zirveye oturan yapımlardan birisi oluyor. Vizyon tarihinin de tesadüf olmadığını söylememize gerek yok herhalde!

Vizyon Tarihi: 14 Temmuz 2017

Toplam Gişe: 769.056

Transformers 5: Son Şovalye (Transformers: The Last Knight)

Transformers 5 Son Şovalye filminin orijinal film afişi

@Sinemalar

Öncelikle çocukların gönlünü çelen seri, büyükler arasında da hatırı sayılı bir kitle edinmiş durumda. Tatilin ilk haftalarında vizyona girişi ile herkesi sinemaya kilitleyen filmin gişe rakamları oldukça iddialı görünüyor!

Vizyon Tarihi: 23 Haziran 2017

Toplam Gişe: 785.055

La La Land Aşıklar Şehri

La La Land Aşıklar Şehri filminin orijinal film afişi

@lalalandmovie

Ryan Gosling ve Emma Stone’u buluşturan Oscar ödüllü bu sıcacık aşk filmi, kışın vizyona giren filmlerden biri. O dönem içimizin ısınması gerekiyor tabii!

Vizyon Tarihi: 30 Aralık 2016

Toplam Gişe: 291.853

Yaşamın Kıyısında (Manchester By The Sea)

Yaşamın Kıyısında filminin orijinal film afişi

@beyazperde

Aile bağlarının işlendiği bu etkileyici film de hem kendi atmosferi ile hem de vizyon tarihi ile uyumlu bir zamanlamaya sahip. Görüntü unsurları ve konusu ile kışın duygusal atmosferine uyum sağlayacak filmlerden birisi olduğunu söylemek yanlış olmaz!

Vizyon Tarihi: 03 Şubat 2017

Toplam Gişe: 44.415

Sinema ile ilgileniyorsanız Orijinallerinden Daha Cool Alternatif Film Afişleri yazımızı da okumanızı öneririz.

Gişe zamanlaması mükemmel filmler ile kalın!

Paylaşmayı unutmayın.

İlgili Sayfalar