“Reklam Böyle Olmalı” Dedirten – Reklamda Yaratıcılık

yaratıcı-reklamcılık

Paylaşmayı unutmayın.

Yaratıcı Reklamcılık – Sektördeki bir uzmana reklamcılıkta başarının anahtarının ne olduğunu sorarsanız büyük olasılıkla şöyle bir cevap alırsınız: “Yaratıcı reklamdan daha verimli bir şey yoktur. Yaratıcı reklamcılık daha akılda kalıcı, daha uzun ömürlü, daha az medya harcamasıyla çalışıyor ve hayran topluluğu oluşturuyor… aynı zamanda çok daha da hızlı yayılır. ”

Ancak yaratıcı reklamcılık için reklamlar, insanları ürün satın alma konusunda ilham vermek için sadece ürün özelliklerini veya avantajlarını kataloglayan reklamlardan daha etkili midir? Çok sayıda laboratuvar deneyi, yaratıcı mesajların daha fazla dikkat çektiğini ve pazarlanan ürünlerle ilgili olumlu tutumlara yol açtığını kanıtlasa da,  bu mesajların satın alma davranışını nasıl etkilediğini gösteren kesin bir kanıt bulunmadığını tespit etti. Benzer şekilde, yaratıcı reklamların gerçek satış gelirlerine bakan çok az sayıda deneysel araştırma vardır. Ürün ve marka yöneticileri reklamlarının etkinliğini değerlendirmek için sistematik bir yoldan yoksun oldukları için, yaratıcı reklamcılık bir engel oluşturuyor.

Yaratıcılık Nedir? – Yaratıcı Reklamcılık

Yaratıcılığın ölçüleceği boyutlarla başa çıkarak, yaratıcılığı farklı düşünce olarak tanımlayan sosyal ve eğitim psikolojisi literatürüne, yani bir soruna alışılmadık ve açık olmayan çözümler bulma yeteneğine yaratıcılık denmektedir.

Bir Reklamın Etkinliğini Görmede Öncelik Özgünlüktür – Yaratıcı Reklamcılık

Orijinal bir reklam, nadir bulunan veya şaşırtıcı olan, açık ve ortak yerlerden uzaklaşan öğeler içerir. Odak, reklamda yer alan fikirlerin veya özelliklerin benzersizliği üzerinedir. Bir reklam, örneğin benzersiz görsel veya sözel çözümler uygulayarak normlardan veya deneyimlerden ayrılabilir. Pek çok reklam kampanyası orijinal değildir. Prototiptik deterjan lekesi, daha beyaz bir yıkamadan memnun bir ev hanımı gösterir; parfümler resim mükemmelliğine sahiptir; arabalar güzel manzaralar arasında trafiğe kapalı olarak yolculuk yaparlar.

yaratıcı-reklamcılık-klişe

Esneklik

Esnekliği yüksek bir reklam puanı, ürünü bir dizi farklı kullanım veya fikre sorunsuz bir şekilde bağlar.

Detaylandırılma

Birçok reklam beklenmedik ayrıntılar içerir veya daha karmaşık hale gelmeleri için basit fikirleri genişletir.

Sentez

Yaratıcılığın bu boyutu, normal olarak ilgisiz nesneleri veya fikirleri karıştırmak veya bağlamakla ilgilidir.

Sanatsal değer

Yüksek düzeyde sanatsal yaratıcılık içeren reklamlar, estetik olarak çekici sözel, görsel veya sesli ögeler içerir. Yapım kalitesi yüksek, diyalogları zeki, renk paletleri orijinal ya da müzikleri unutulmaz. Sonuç olarak, tüketiciler genellikle reklamları keskin bir satış aşamasından ziyade neredeyse bir sanat eseri olarak görürler.

Facebook Yorumları
Ne düşünüyorsun?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Paylaşmayı unutmayın.

Buse Biçer

İlgili Sayfalar