Plan Yapmak – Gün İçinde Nasıl Verimli Olunur?

plan-yapmak-

Paylaşmayı unutmayın.

Plan Yapmak – Gün İçinde Nasıl Verimli Olunur? – Günlük hayatı verimli bir şekilde yaşayabilmek için ister kağıt üzerinde isterseniz interaktif olarak plan gerçekleştirmek büyük bir fayda sağlayabilir. Bazı kaynaklarda dünyanın en başarılı insanlarının aslında tasarlamadan ve özgür bir şekilde yaşadığından bahsedilebilir. Ancak düzenli ve programlı yaşamak bilindiği üzere daha verimli ve daha az sorunlu yaşamaya yardımcı olmaktadır. 

Birçok kişi her ne kadar plan yaparak her gününü verimli kullanmaya ve sorunsuz bir yaşam elde etmeye çalışsa da yine de beklenmedik durumlar veya hatalar ile karşılaşmak mümkündür. Kalıcı bir anlamda yapılacak bir program için yazılı bir sistem kullanmak ve interaktif sistemleri de dahil etmek, en azından sorunların daha önceden görülmesine ve önlem alınmasına da yardımcı olabilmektedir. Bu konuda profesyonellerden alınan öneriler sayesinde de doğru bir yol izlenebilir. 

Günlük Plan Yapmak Hayatınıza Hangi Faydaları Katar?

Eğer hayatınızda plan yaparak düzen elde etmek istiyorsanız, öncelikle günlük bir çerçeveyi düşünmelisiniz. Çünkü her gününüzü planlı-programlı bir şekilde hesap ederek; eğitim hayatı, iş hayatı, özel hayat ve kişisel zamanınızı birbirinden ayırabilirsiniz. Bu bağlamda günlük plan gerçekleştirmek için öncelikle hayatınızda bulunan her ihtiyacı ve zorunluluğu göz önüne almalısınız. 

plan-yapmak
@pxhere

Normal koşullarda her insan hayatında;

 • Eğitim
 • İş takvimi
 • Akademik kariyer
 • Gündelik ihtiyaçlar
 • Aile ile geçirecek zaman
 • Uyku
 • Yemek
 • Dinlenme zamanı
 • Kişisel çalışmalar için süre ayırmalıdır.

Eğer yaşadığınız her günün sonunda bir sonraki gün için tüm bu ihtiyaç ve zorunluluklarınızı göz önüne alarak, bir plan gerçekleştirir ve ertesi gün bu programa uyumlu bir şekilde hareket ederseniz, daha sorunsuz bir hayat yaşayabilirsiniz. 

Haftalık Plan Yapmanın Yararları Nelerdir?

Gündelik hayatınız için bir hafta içerisindeki her gün açısından bir günlük plan hazırladıktan sonra bir hafta içinde aynı şekilde net bir program hazırlayabilirsiniz. Aslında önümüzdeki 1 hafta için tasarım yaptığınızda beklenmedik sorunlar, ek işler, hastalıklar veya çevresel etkiler bu programın bozulmasına neden olabilir. Ama siz yine de hazırladığınız bu programı kendi zihninizde oturttuğunuzda, kendinizi hafta boyunca karşılaşabileceğiniz her şeye hazır hissedebilirsiniz. 

Haftalık plan gerçekleştirirken, 1 haftanın 7 günü boyunca her gün ne kadar çalışmanız, ne kadar eğitim ile ilgilenmeniz, ne kadar dinlenmeniz gibi her konuyu bir süreç olarak belirleyebilirsiniz. Bu sayede sizin için kalan zamanları yani boş zamanları belirleyebilir ve ek aktiviteler ya da size katkı sağlayacak ek faaliyetler için de tasarımlarda bulunabilirsiniz.

Uzun Vadeli Plan Hazırlamak Neden Faydalıdır?

plan-yapmak
@pxhere

Günümüz dünyasında özellikle günlük ve birkaç gün ilerisine kadar düşünebileceğiniz bir hayat standardı yer alsa da yine de gençliğinizden itibaren geleceğinizi bir plan dahilinde kurmanız doğru olacaktır. Çünkü yaptığınız günlük ve haftalık programlar hatta aylık programlar belirli başarılara ulaşmak için atmanız gereken adımları bir düzen içerisine sokar. Bu kapsamda da uzun vadeli bir tasarım yapmak için pratik elde edilir. 

Uzun vadeli hedeflerinizi göz önüne aldığınızda;

 • İş hayatında ilerleme
 • Akademik kariyerinizi tamamlama
 • Gündelik hayatınızda düzen elde etme
 • Ekonominizi düzeltme
 • Aile kurma
 • Gelecekte ulaşmak istediğiniz yeri belirleme gibi amaçlar için bir plan ile daha gerçekçi sonuçlar sağlayabilirsiniz.

Bu bağlamda düzenli bir hayat istiyorsanız mutlaka takvim kullanma, ajanda ve not alma alışkanlıklarını elde edinin. Ayrıca çalışma taslağı ve interaktif şekilde de kullanabileceğiniz alarm sistemleri gibi avantajlardan yararlanın. Elbette son nokta olarak ise her zaman hayatınızda doğru bir çerçeve elde etmek için hazırladığınız plan kapsamında her adıma uymaya çalışın.

Facebook Yorumları

Paylaşmayı unutmayın.

İlgili Sayfalar