Lamborghini’den Marka Genişlemesi: Akıllı Telefon

alpha one

Paylaşmayı unutmayın.

Otomobil sektöründe bir dev olan ve adından sıkça söz ettiren Lamborghini, bu defa bir ilk ile karşımızda. Ünlü marka, akıllı telefon piyasasına adım atmaya hazırlanıyor. Lamborghini’nin marka genişlemesi örneği olarak karşımıza çıkan akıllı telefon Alpha One, en az otomobilleri kadar şık ve dudak uçuklatıcı fiyatlarda.

Lamborghini alpha one

@areamobile

Marka Genişlemesi

Marka genişlemesinin tanımına gelecek olursak; oturmuş ve sektörde varlığını korumuş bir markanın, yeni ürün kategorilerinde de kendini göstermesidir. Bir nevi kategori genişlemesi de diyebiliriz. Markanın genişlediği yeni kategori, mevcut olanla bağdaşmayabilir. Fakat markanın bilindik olması, genişlemede oldukça mühim. Hindistan’da Nielsen’in yaptığı bir araştırmaya göre: yeni bir marka yaratmaktansa marka genişletme stratejileri, 5 kat daha başarılı sonuç veriyor. Tabii doğru şekilde uygulanır ise. Genele bakıldığında genişlenen kategoriler birbiriyle bağlantılıdır fakat otomobil devi alışılagelmişin aksine akıllı telefon piyasasına adım attı ve ultra lüks Alpha One’ı piyasaya sürdü.

Tüm Yönleriyle Alpha One

Tamamı İtalyan el işi deri ile kaplı Lamborghini Alpha One, yine İtalyan yapımı siyah deri kılıfı ile alıcılara sunuluyor. Özellikleri ise şu şekilde;

  • 5.5 inç 2560*1440 çözünürlükte WQHD ekran
  • Qualcomm Snap Dragon 820 işlemci
  • Android Naugot
  • 4 GB RAM
  • 128 GB’a kadar yükseltilebilir 64 GB dahili depolama
  • 20 MP arka kamera
  • 8 MP ön kamera
  • 3250 mAh batarya
  • Çift SIM desteği ve parmak izi okuyucu

Şuan için İngiltere ve Birleşik Arap Emirlikleri ile çevrimiçi satışa sunulmuş durumda. Fiyatı ise 2450 dolar. Beklendiği üzere oldukça el yakan bir fiyata sahip. Tamamıyla deri kaplı oluşu ve sözü geçen bir marka olması da bu durumda etken. Tabi ki Apple ve Samsung gibi alanında oldukça uzman markalarla aşık atabilir mi, bu kesinlikle tartışılır.

lamborghini'den akıllı telefon

@areamobile

Lamborghini’nin Marka Genişlemesi Dezavantaj Yaratır Mı?

Farklı ürün kategorileri arasında, aynı markanın kullanılması yani “yatay yönlü marka genişlemesinin” bazı dezavantajları da yok değil. Ana markanın imajını zayıflatıp zarar verebilir ve ana markanın herhangi bir kategoriye olan çağrışımını maalesef azaltabilir. Lamborghini, bu telefon pazarında umarız beklediği sonucu elde eder ve marka imajını zedelemez. Müşterilerin ise kafasını karıştırıp hayal kırıklığına sebep olmaz.

Marka, otomobil sektöründe yakaladığı bu başarıyı, yeni açıldığı telefon sektöründe gösterebilecek mi bekleyip göreceğiz… Zira gösteremez ise marka adına büyük zedelenme yaşanacaktır diye düşünmekteyiz. Bu ise köklü markalarda prestij kaybı anlamına geliyor. Umarız Lamborghini bu sektöre en sağlıklı şekilde ayak uydurur ve başarıyı otomobil sektöründeki gibi yakalar.

Paylaşmayı unutmayın.

İlgili Sayfalar