En İyi Sanal Asistanlar (Siri, Bixby, Alexa, Google…)

Paylaşmayı unutmayın.

En İyi Sanal Asistanlar (Siri, Bixby, Alexa, Google…) – Adından da anlaşılacağı gibi, bir ses asistanı (akıllı asistan, sanal asistan veya dijital asistan olarak da bilinir), sesinizi kullanarak etkileşime girebileceğiniz sanal, kişiselleştirilmiş bir yazılımdır. (genellikle bir telefonda veya hoparlöre yerleşiktir)

Gerçek bir asistanla yaptığınız gibi, bir sesli asistana sorular sorabilir ve ondan belirli şeyler yapmasını isteyebilirsiniz. Buradaki fikir, sesinizi kullanarak sanal bir asistanla etkileşim kurmanın doğal olarak talimat yazmaktan daha sezgisel olduğu ve bir sesli asistana güvenerek kendinize zaman ve emekten tasarruf edebileceğinizdir.

En İyi Sanal Asistanlar (Siri, Bixby, Alexa, Google…)

Kaç tane ses asistanı var?

Dışarıda düzinelerce farklı ses asistanı var. Sınıflandırmaya yardımcı olmak için bu asistanları üç kademeye ayırdık.

Birinci kademe, Amazon’un Alexa ve Google Asistanından oluşur. Bunlar, sesli asistan alanındaki en büyük iki oyuncu ve açık ara en popüler olanlarıdır. Geçmişte bir ses asistanıyla karşılaştıysanız, muhtemelen bu ikisinden biriydi.

@youtube

Kişisel Asistan uygulamaları bir süredir ortalıkta. Ancak, Siri’nin gerçekten büyük bir anlaşma haline gelmesine kadar değildi. Artık Google, Microsoft ve SoundHound’un sunduğu teklifler de dahil olmak üzere tonlarca seçeneğimiz var. Ayrıca, donanımla ilgileniyorsanız, daha fazla kontrol için kişisel asistan uygulaması konseptini bir donanım cihazıyla birleştiren Google Home ve Amazon Alexa’ya bir göz atmalısınız. Amazon Alexa bu konuda liderliği ele alsa da rakipleri oldukça zorlu…

 1. Amazon Alexa
 2. Bixby
 3. Siri
 4. DataBot
 5. Google Assistant
 6. Hound
 7. Lyra Virtual Assistant
 8. Robin
 9. To do list apps
 10. Calendar apps

Listeye Göz Attığımıza göre şimdi de en çok tercih edilen sanal asistanlara yakından bakalım.

en-iyi-sanal-asistanlar-(siri,-bixby,-alexa,-google-)
@unsplash

Google Asistan Ne Yapar?

Google Asistan soruları yanıtlayabilir, müzik çalabilir, hava durumunu kontrol edebilir, hatırlatıcılar ayarlayabilir, takviminize danışabilir, haber bültenlerini okuyabilir ve hem bağlı akıllı cihazlarla hem de uyumlu üçüncü taraf hizmetlerle etkileşim kurabilir.

Bu sesli asistanı kullanmak için neye ihtiyacınız var?

Google Asistan, herhangi bir Android akıllı telefona kurulabilir ve Google Home gibi Asistan destekli akıllı hoparlörlere ve Google Home Hub gibi akıllı ekranlara önceden yüklenmiş olarak gelir.

en-iyi-sanal-asistanlar-(siri,-bixby,-alexa,-google-)
@unsplash

Amazon Alexa Ne Yapar?

Amazon Alexa müzik çalabilir, haberleri ve spor güncellemelerini alabilir, hava durumunu kontrol edebilir ve akıllı ev cihazlarınızı uzaktan kontrol edebilir. Ayrıca Alexa’nızı Alexa Skills’e bağlayabilirsiniz, bu da sesli asistanı üçüncü taraf hizmetlere bağlamanıza ve Blueprints kullanarak kendi özel Alexa Becerilerinizi bir araya getirmenize olanak tanır.

Amazon Alexa, akıllı telefonunuza resmi Alexa uygulamasıyla (hem iOS hem de Android’de mevcuttur) yüklenebilir ve Echo ve Echo Plus gibi Alexa tabanlı akıllı hoparlör donanımına önceden yüklenmiş olarak gelir.

en-iyi-sanal-asistanlar-(siri,-bixby,-alexa,-google-)
@unsplash

Bixby Ne Yapar?

Görünüşe göre Bixby, Google Asistan ve Alexa ile aynı şeyi yapabilir – ancak ondan en iyi değeri elde etmek için yeterli Samsung ürününe sahip olmanız gerekecek şekilde ayarlanmıştır. Soruları yanıtlayabilir, akıllı cihazları (Samsung markalı) kontrol edebilir, size yön verebilir, yabancı dilleri tercüme edebilir, notlar yazabilir ve alarmları ayarlayabilir.

Bu sesli asistanı kullanmak için neye ihtiyacınız var?

Bixby yalnızca Samsung Galaxy S8 ve Samsung Galaxy Note 9 gibi belirli Samsung Galaxy akıllı telefonlarda kullanılabilir. Ayrıca yakında Samsung’un ilk akıllı hoparlörü olan Galaxy Home’da da satışa sunulacak.

en-iyi-sanal-asistanlar-(siri,-bixby,-alexa,-google-)
@unsplash

Siri Ne Yapar?

Apple, Siri ile akıllı telefon tabanlı bir ses asistanı başlatan ilk ana teknoloji şirketi oldu. Son yıllarda rekabette zemin kaybettiler, ancak asistanları hala birkaç numara biliyor. Siri soruları yanıtlayabilir, randevular ayarlayabilir, müzik çalabilir, size gününüzü ve hava durumunu anlatabilir ve hatta şarkıları tanımlayabilir. Çünkü artık Shazam’ı satın aldı.

Bu sesli asistanı kullanmak için neye ihtiyacım var?

Siri, Apple’ın akıllı asistanıdır ve onu kullanmak için bir Apple cihazına ihtiyacınız olacaktır. Siri, hem iPhone, iPad hem de MacOS’un son sürümlerinde mevcuttur. Siri’ye, Apple HomePod akıllı hoparlörü üzerinden de erişilebilir.

Facebook Yorumları
Ne düşünüyorsun?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

Paylaşmayı unutmayın.

İlgili Sayfalar
mistik-polisiye-dizimiz-alef
yeni-nesil-isiktan-internet-li-fi
mujde-future-booster-basliyor