Dijital Pazarlamada Google – En Fazla Faydayı Nasıl Alırsınız?

Dijital-pazarlamada-Google

Paylaşmayı unutmayın.

Dijital Pazarlamada Google – En Fazla Faydayı Nasıl Alırsınız? – Birçok dijital pazarlama stratejisi denemiş istediğiniz sonuçları elde edememiş olabilirsiniz. Ya da dijital pazarlamaya yeni başlamış farklı stratejiler peşindesinizdir. İki durum içinde size vereceğimiz ilk tavsiye şu olurdu: “Google’ın nimetlerinden faydalanmayı unutmayın!”

Dijital Pazarlamada Google

@economist

Google’ı sadece bir arama motoru olarak görüyor olabilirsiniz ama unutmayın ki orası aynı zamanda devasa bir reklam alanı. Saniyede 70.000’den fazla arama yapılan, arama motoru marketinin %92’sini elinde bulunduran bir devden bahsediyoruz. 

Yani dijital pazarlamanın hangi noktasında olduğunuz önemli değil. Google’dan faydalanmanız ve bunu markanız için bir silah haline getirmeniz şart. Peki bunu nasıl başaracağız diye soruyorsanız da sizi aşağıya bekliyoruz!

Google Ads

Google Ads, sitenizin Google arama motorlarında daha üstlerde görünmesini sağlayan paralı bir servistir. Google Ads’in en büyük avantajı diğer arama motoru optimizasyonlarından daha hızlı sonuç almasıdır. Google’a göre markalar, Google Ads’e harcadıkları her 1 dolar için 8 dolar geri kazanırlar. 

Kampanyalarınızı ayarladığınızda Google Ads süreçlerinin büyük bir çoğunluğu otomatikleştirilebilir. Bu programlı reklamcılık, hem size vakit kazandırır hem de reklamlarınızın alakalı kişilere gösterilmesi Google tarafından garanti edilmiş olur. 

Google Ads; standart aramalar, YouTube, Google Haritalar, Google Play ve içerik oluşturduğunuz diğer platformlar aracılığıyla arama yapanların içeriğinizi bulmasına yardımcı olur. Böylece reklamlarınızın görünürlüğü konusunda endişe duymanıza gerek kalmaz. 

Anahtar Kelimeler

Bir içerik oluşturdunuz ve direkt yayımladınız. Peki sizin içeriğinizin diğer tüm benzer içerikler arasından sıyrılmasını nasıl bekliyorsunuz? İşte tam bu noktada olaya “anahtar kelimeler” giriyor. 

Anahtar kelimeler, hedef kitlenizin içeriğinizi etkili bir şekilde bulabilmesini sağlayan önemli bir SEO uygulamasıdır. Çevrimiçi içeriğinizi güçlü anahtar kelimelerle optimize ederseniz aramalarda daha üstlerde yer alarak daha fazla etkileşimde bulunabilirsiniz.

Bu optimizasyon için tek, basit anahtar kelimeler doğal olarak tüm kopya içeriğinize dahil edilmelidir, ancak özellikle arama yapanların aradığı arama dizeleri ve kelime öbekleriyle eşleşen uzun anahtar grupları da içeriğinize eklenmelidir. Böylece az eforla en fazla kişiye ulaşmış olursunuz. 

Mobil İndeksleme 

Mobil indeksleme, Google’ın indeksleme ve sıralama için sayfanızın mobil sürümünü kullanacağı anlamına gelir. Eskiden sıralama için sayfaların masaüstü sürümleri baz alınırken şimdi mobil sürümleri kullanılıyor. Bu da şu anlama geliyor: Sitenizin mobil sürümünü dikkatli tasarlayın. 

Kimse mobile uygun olmayan sitelerde arama yapmak ve dolaşmak istemez. Bu sebeple sitenizde önce mobil cihazlara öncelik vererek dijital varlığınızı optimize etmeniz ve kullanıcı dostu siteler oluşturmanız gerekir. Böylece kullanıcılar sitenizde dolaşabilir ve reklamlarınızı takip edebilirler. 

 Google My Business

Google My Business (GMB), işletmelerin Google’daki arama ve haritalar da dahil olmak üzere çevrimiçi varlıklarını oluşturmalarına ve yönetmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış ücretsiz bir araçtır. Bu araçla birlikte Google işletme bilgilerinizi doğrulayıp düzenleyerek müşterilerin sizi bulmasına yardımcı olabilir ve onlara işletmelerinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verebilir. 

Müşterilerinizi etkilemek, bağlantı kurmak ve fotoğraf, video, adres gibi işletme ayrıntılarınızı paylaşmak ve yönetmek için Google My Business harika bir araçtır. GMB aynı zamanda kullanıcıların ne sıklıkla aradığına, gelen telefon aramalarına ve demografik verilerine göre analizler yaparak size öngörü sağlar. 

Dijital pazarlama için oldukça temel bir konumda bulunan Google’ın araçları bu şekildeydi. Bu araçları verimli ve doğru bir şekilde kullanmak size hem vakit kazandıracak hem de işlerinizi oldukça kolaylaştıracaktır. O zaman markanızı Google’a optimize etmeye hemen başlayın ve dijital pazarlamada bir üst seviyeye çıkın! 

Facebook Yorumları
Ne düşünüyorsun?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Paylaşmayı unutmayın.

İlgili Sayfalar