Yurt Dışı Eğitim: Avantajları ve Dezavantajları

yurt-disi-egitim

Paylaşmayı unutmayın.

Yurt Dışı Eğitim: Avantajları ve Dezavantajları – Birçok kişinin hayali olan yurt dışı eğitimi, avantajları ve dezavantajları konusunda gerçekten tartışmalı bir konudur. Dünya gittikçe küreselleşmektedir ve yurt dışında eğitim istihdam olanaklarını arttırır. Çevremizde bir sürü üniversite mezunu var, bir sürü başarılı insan var. Farkımızı ortaya koymamız gereken noktada başarılarımız, öz geçmişimiz ve deneyimlerimiz devreye giriyor. Farklı bir bakış açısıyla bakarsak, kendimizi geliştirmek için yurt dışı eğitim “olmazsa olmaz”  mıdır? Evimizden, ailemizden ve arkadaşlarımızdan uzak kalmak ne kadar katlanılabilir bir durum olabilir? Böyle ciddi bir konuda iki durumun da artılarını ve eksilerini kıyaslamamız gerekir.

Yurt Dışı Eğitim’in Avantajları

1) Dil Geliştirmek

Avantajlarında başta gelenlerden tabii ki de dil eğitimidir. Yurt dışı eğitim dil öğrenmenin en uygun yoludur. Dil konuşulan bir ülkede yaşamak, size dille çevrili bir yaşam kazandırır. Bu öğrenme koşullarda dil çok hızlı gelişir. Türkiye’ deyken yabancı dili konuşmamız gerektiren herhangi bir zorunluluk olmadığından öğrendiklerimizi pratiğe dökemiyoruz. Öğrendiğiniz yabancı dili uygulamanız, kullanmanız o dili iyice hafızanıza kazır.

2) Yeni Yerler Keşfetmek

Yurtdışında eğitim aynı zamanda seyahat imkanı da sağlar. Hafta sonları ve ders saatleri dışında yapılandırılmış eğitim programlarındaki gezi müfredatlarıyla ya da kişisel meraklarınız doğrultusunda hayatınızda görme fırsatı bulamadığınız birçok yeri görebilirsiniz, detaylı araştırmalarla uygun turlar bulabilirsiniz.

Yurtdışında eğitim size ilk elden başka bir kültürü tanıma fırsatı sağlar. İlber Ortaylı’ ya “Çok gezen mi bilir çok okuyan mı?” diye sormuşlar, “Gezerken okumayı da ihmal etmeyen.” Demiş.  Kültürel farklılık sadece dilden ibaret değildir, derin algıları, inançları, yemek alışkanlıkları, yaşam biçimini, dünya bakışlarını da içerir. Yeni deneyimlerle hem becerilerinizi geliştirecek,  hem kendinizi keşfedeceksiniz. Tamamen yeni bir kültürel ortamda alışmak ilk başta korkutucu, ama aynı zamanda heyecan vericidir. Bu süreç yeni gücünüzü ve yeteneklerinizi keşfetmek, yeni sorunları çözmek için bir fırsattır.

3) İletişimi Geliştirmek

Yurtdışı eğitim deneyimi sizi olgunlaştırır ve özgüveninizi arttırır. Yeni deneyimlerle hem becerilerinizi geliştirecek, hem de kendinizi keşfedeceksiniz. Yurtdışı eğitim dünyanın her yerinden arkadaş edinmenize vesile olur. Bulunduğunuz ülkede sadece yerli halkla değil diğer uluslar arası öğrencilerle de arkadaşlık yapabilirsiniz. Diğer kültürlerle karşılaşmak kendi kültürünüze yeni bir gözle bakmanızı sağlar, diğer insanların sizin kültürünüz hakkındaki fikirlerini öğrenir, bakış açınızı genişletir. Kurduğumuz iletişim sayesinde diğer ülkeler hakkında daha çok bilgi ve tecrübe edinmenizi sağlar. Hatta belki oluşan önyargılarınızı bile kırabilir.

4) İş İmkanı

Yurtdışında kaliteli bir üniversiteden mezun olmanız veya yüksek lisans, doktora yapmanız gittiğiniz her ülkede size sunulan iş imkanlarının kalitesini arttıracaktır. Dünyanın çeşitli ülkelerinde şirketler uluslararası pazarlara yatırım yapmaya devam ederken, işverenlerin öncelikli tercihleri arasında yurtdışı deneyimi olan kişiler ön sırada yer alıyor.

Yurt Dışı Eğitim’in Dezavantajları

1) Ekonomik

Bir çoğumuzun belki de en zorlandığı kısım… Malum, yurtdışında hayat şartları daha zor.  Özellikle okul harçları, ücretleri ve kitapların maliyeti çok yüksek. Üstelik yurtdışındayken, ailenizle hiçbir ortak gideriniz de yok. Sabit telefona, suya, elektriğe harcadığınız her kuruş sizin cebinizden çıkıyor.

Bu yüzden yurtdışında bir bütçe yapmak ve o bütçeye uymak zorundayız. O bütçeye uymaksa, siz hesabınızı ne kadar bilseniz, ne kadar disiplinli olsanız da, yeri geliyor, sizin elinizde olmayan, Türkiye’de yaşanan ani kur değişiklikleri, gittiğiniz ülkede başlayan ekonomik kriz sonucu okul ücretlerine yapılan zam vb. nedenler maddi açıdan sizi baya zora sokuyor. Türkiye’ de yaşadığınız standartlardan daha düşük standartlarda yaşama moralinizi bozabilir.

2) Sosyal

@weheartit

Özellikle Avrupa ve Amerika’ daki insanların arkadaşlık, akrabalık ilişkileri bizimki kadar sıkı değil. Bizdeki yakınlık ve sıcaklık çoğu zaman yadırganıyor, yeri geliyor, hoş karşılanmıyor. Yurtdışında yabancı arkadaşlarınızdan Türkiye’de alışkın olduğunuz yakınlığı göremeyebilirsiniz. Sık görüştüğünüz akrabalarınız, yakın olduğunuz arkadaşlarınız varsa, yurtdışında aynı yakınlık ve sıcaklığı bulamayıp mutsuz olabilirsiniz; bu gerçeği bilip, dikkatli olmakta fayda var…

3) Kültürel

Kültürüne aşina olduğunuz bir ülkeye de gitseniz, bir kültür gezisinde eserleri orijinal dilinde takip etmekte zorlanabilirsiniz. İngilizce’yi Türkiye’de İngilizce bilen Türkler’den öğrendikten sonra, İngilizce’yi anadili olarak konuşan insanları anlamak kolay iş değil; siz de zorlanabilirsiniz.

Peki Ne Yapmalıyız?

@bthaber

Biz dilimiz döndüğünce size avantaj ve dezavantajlarını anlatmaya çalıştık ancak bazı yerlerde eksik kalmış olabiliriz. Yurtdışı eğitimin planlaması ve karar verme aşamasında adayların tercih edecekleri ve hizmet alacakları yurtdışı eğitim danışmanlık firmalarından alacakları tavsiyeler ve yardımlar, olası bu dezavantajları en az seviyeye indirgemeyi amaçlar. Bununla ilgili ücretsiz danışmanlık veren firmaları, fuarları takip edebilirsiniz.

KAYNAKÇA

https://www.academix.com.tr/campaign/yurtdisi-dil-okulu-bagdat-caddesi?gclid=CjwKCAjwo9rtBRAdEiwA_WXcFsbvJhUdnGGR13XKal6U3GPMD3fWzH-PUrHD-xP5Z7iKWDK5mNPQTxoCSRoQAvD_BwE

https://www.academix.com.tr/yurtdisi-egitim-makaleleri/yurtdisinda-okumanin-avantajlari-ve-dez-avantajlari

Facebook Yorumları

Paylaşmayı unutmayın.

İlgili Sayfalar