Pinterest Hesabınızı Büyütecek 3 Altın Kural

pinterest

Paylaşmayı unutmayın.

Pinterest, işletmeler tüm kaynakları, zamanı ve parayı Google’a ve Facebook’a dökerken, kullanılmayan bir platform olarak görmezden geliniyor. Çoğu kişinin yemek tarifleri, DIY projeleri ve ilham almak için kullandığı en etkili pazarlama platformlarından birisi aslında. Bu yazımızda, Pinterest’i kendi pazarlama gücünüz haline getirmeniz için 3 temel Pinterest stratejisinden bahsedeceğiz.

  • Hedef kitlenizi çeken bir profil oluşturun.

Öncelikle biyografi alanınızdan başlamanız gerekmektedir. Bu alanda, hedef kitlenizi kendinize çekecek anahtar başlıklar kullanmanız gerekiyor. Kimlerle çalıştığınız, hedef kitlenize nasıl yardımcı olabileceğiniz ve onların sizi takip etmesine teşvik edeceğiniz anahtar kelimelerin bu alanda yer alması gerekiyor. Hedef kitleniz onlara nasıl yardım edebileceğinizi önemseyecektir. Bir diğer önemli nokta ise profil fotoğrafınız. Bunun için profesyonel bir çekime ihtiyacınız yok. Doğru bir ışık ve renk ayarları ile samimi ve hedef kitlenizin ilgisini çekecek bir profil fotoğrafı oluşturabilirsiniz.

Peki, profil adınız ne kadar etkilidir? Hiç düşündünüz mü?

Pinterest'te takipçi kazanma

@entrepreneur

Profil adınıza, kendi adınız veya işletmenizin adı dışında yaptığınız iş ile ilgili anahtar kelimeler eklemeniz, hem Pinterest aramalarında hem de Google aramalarında bulunmanızı kolaylaştıracaktır. Böylelikle verdiğiniz hizmet ile ilgili Pinterest’te arama yapan birisi, isminizdeki anahtar kelimeler sayesinde profilinize gelecek ve sizi takip etme ihtimali yükselecektir. Örneğin; bu stratejileri çok güzel bir şekilde uygulayan ve başarıyı yakalayan Melyssa Griffin’in pinterest kullanıcı adı: “Melyssa Griffin |Girişimci+Blog Yazımı İpuçları” şeklinde.

Bu küçük adımlar siz fark etmeden Pinterest hesabınızda gezen birçok kişinin artık sizi takip etmesini ve paylaşımlarınıza etkileşim göstermesini sağlayacaktır.

  • Pinterest hesabınızda SEO uygulayın.

Öncelikle şunu anlamamız gerekmektedir. Pinterest, Facebook ya da Instagram gibi bir sosyal medya platformu olmaktan ziyade, Google gibi bir arama motorudur. Pinterest’i bu açıdan ele aldığımızda aynı Google için yaptığınız gibi arama motoru optimizasyonu ve SEO uygulamanız gerekmektedir.

Peki, SEO nedir?

Kısaca; içeriğinizi optimize ederek arama sonuçlarında ilk sırada görünmenizi sağlayan bir çalışmadır.

Pinterest, kullanıcıları ile en alakalı görünen pinleri sıralamak için bir algoritma kullanmaktadır. Bu algoritma, Pinterest’e her girdiğinizde ana sayfanızda ilgi alanlarınız ile ilgili pinleri görmenizi sağlamaktadır.

Yapmanız gerekenler nelerdir?

Pinterest profili oluşturma

@entrepreneur

Hedef kitlenizin ilgisini çekecek panolar oluşturmalısınız. Hedef kitleniz ile ilgili olmayan panolarınızı kaldırabilir ya da sadece sizin göreceğiniz şekilde gizleyebilirsiniz.  Genel olarak, hedef kitlenizin ilgisini çekecek ve yaptığınız işi gösterecek panolar oluşturmalısınız. Ne az ne de çok panonuz olmalı. Örneğin, 20 pano oldukça ideal bir sayıdır. Bu arada, hedef kitlenizin ilgilenmeyeceği panolarınızı silmeniz, o panoyu takip eden takipçilerinizi kaybetmenize neden olabilir fakat buna çok takılmayın. Hedef kitlenizin ilgisini çeken bir hesap oluşturmaya başladığınızda bundan çok daha fazla takipçiniz olmaya başlayacaktır.  Oluşturduğunuz panolarınıza anahtar kelimeler eklemeyi unutmayın. Bu anahtar kelimeler, hedef kitleniz Google’da ya da Pinterest’te bu konuyla ilgili bir şeyler ararken önlerine çıkmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, panonuza pinlediğiniz içeriklerinize de stratejik açıklamalar eklemeniz gerekmektedir. Bu, belki birkaç cümle ya da birkaç kelime olabilir ama bunu yapmayı sakın unutmayın!

  • Pinlerinizi programlayın.

Örneğin, yeni bir blog yazısı yazdınız. Blog yazılarınız için Pinterest’inizde özel bir pano oluşturun. Böylelikle takipçileriniz bu panoya girdiklerinde tüm blog yazılarınıza ulaşabilecektir. Bir diğer nokta ise, yazdığınız ve blog yazılarınıza özel açtığınız panoya pinlediğiniz pininizi, ilgili olan diğer panolarınıza da pinlemeniz. Pinterest’in en güzel özelliklerinden birisi de bir kullanıcının tüm hesabını takip etmek yerine, sadece ilgini çeken panosunu takip edebilmenizdir. Bundan dolayı aynı postu birkaç kere pinlemeniz, kullanıcılarınızın akışına sürekli olarak düşmeyecektir.

Pinterest'te yayın programlama

@entrepreneur

İçeriklerinizi programlamak için size önereceğimiz iki uygulama var. Bunlar; BoardBooster ve TailWind. Örneğin; blog yazınızı paylaşması için sitenizde programladınız ve o saatte yazınız paylaşıldığında Pinterest’e girip paylaşım yapmaya vaktiniz yok. Kendiniz için gizli bir pano açın ve yazınızın görselini buraya pinleyin. Daha sonra BoardBooster programı üzerinde hangi gün ve saat kaçta yayınlanmasını istediğiniz seçin ve uygulama sizin yerinize tam istediğiniz zamanda paylaşımınızı, istediğiniz panonuza pinlesin.

İçeriklerinizi günlük olarak düzenli bir şekilde panolarınızda paylaşmanız, yayın akışında üst sırada olmanızı sağlayacaktır. Bu da size takipçi, trafik ve abone sağlayacaktır. Bu üç kolay ama temel stratejiyi Pinterest hesabınızda uygulamanız, markanızın büyüme serüveninin başlamasını sağlayacaktır.

Bol şanslar!

Paylaşmayı unutmayın.

İlgili Sayfalar