Pazar Araştırmalarının Yeni Sınırları

pazar araştırmaları

Paylaşmayı unutmayın.

İyi bir pazarlama kampanyası stratejisi şu önemli soruyu yanıtlamaya çabalar: Doğru mesajla, doğru zamanda, doğru müşteriye ulaşıyor muyuz?

Bu sorunun cevabı kolay değildir. Ancak bunu yapmak hayati önem taşımaktadır. Konsept ve ürün geliştirme, pazar eğilimleri, temel performans göstergeleri, kampanya ölçümü, müşteri memnuniyeti, iletişim ve yaratıcılıkla ilgili veriler toplayarak daha stratejik bir pazarlama yaklaşımı kazanmış olursunuz.

Dahası, geri bildirim toplamak için doğru ortamı seçmek, maliyeti düşürebilir; erişimi artırabilir ve veri toplamanızı hızlandırabilir. Hızlı veri elde etmek adına mobil anketler mükemmel bir seçenek olabilir.

Ajanslar ve müşteriler, pazar araştırmalarını toplamada (şahsen, canlı bir operatör yoluyla ve ya robocall anketler gibi) geleneksel yöntemlerin sınırlamaları ve ön yargıları olduğunu bilmelidir.

Buna karşın, mobil anketler anonimliği sağlar, görüşme yapanın ön yargılarını ortadan kaldırır ve zaman kısıtlı programlarda katılımcılara hızlı ulaşır.

Pazarlamacılar tarafından yapılan anket uygulamaları için dört maddelik önerilerimiz sizlerle…

1.Doğru yöntemi belirleyin

Kitlenizi bilin ve müşterilerinize ulaşmak için iyi yarayacak hangi yolun en iyi yolu belirleyin. (Örneğin kağıt, telefon, e-posta, sosyal medya veya mobil cihazlarla). Her metodolojinin artılarını ve eksilerini bildiğinizden emin olun ve veriyi birden fazla kaynaktan nasıl derleyeceğinizi düşünün. Tüketicilere nereden ulaştığınızı temel alarak en iyi deneyimi sunmaya çalışın.

2.Mobil anketleri kullanın

Mobil internetin günlük kullanımı, yaş gruplarına göre farklılık göstermektedir. 18 ile 24 yaş arasındaki Amerikalılar telefonlarını günde ortalama 74 kere kontrol ediyor.  25 ile 35 yaş aralığındaki bireyler cihazlarını günde 50 kere ve 35- 44 yaşındakiler 35 kere kontrol ediyor. Telefon bağımlılığı mobil pazarlamacılar yararlanabileceği gerçek bir fenomendir.

Mobilin vaatleri, daha fazla kişiye erişim ve verimliliktir. Konseptiniz konusunda hızlı bir dönüşüme ihtiyaç duyarsanız, mobil anket uygulamaları, sonuçları elde etmek için en hızlı, en ekonomik ve en verimli yoldur.

3.Hedef kitlenizi belirleyin

20 yaşındaki ve 55 yaşındaki birer kişi, kağıt bazlı bir ankete farklı tepki verecektir. Üstelik sosyal medyada markanızla etkileşime alışık olan biri, e-posta anketlerinden kaçınabilir. Yapacağınız araştırmanın içeriğine göre doğru kitleyi seçmeye özen gösterin.

Hedef kitleye ulaşan iyi tasarlanmış bir anket, müşterilerin görüşlerini toplamanıza, analiz etmenize ve anlamanıza yardımcı olarak size avantaj sağlar. Bu bilgiler, kaynaklarınızı, müşterileriniz için gerçekten önemli olan ürünlerinizi ve bu ürünlerinizin özelliklerini geliştirmeye odaklanabilmenize imkan tanır. Ayrıca, kavramları önceden test etmenize ve maliyetli hataları önlemenizi de olanaklandıracaktır.

4.Anket içeriğiniz kısa ve anlaşılır olsun

İnsanlar; işlevsel, ekonomik veya duygusal faydalar temelinde kararlar alırlar. Doğru soruları seçerek müşterinizi yalnızca birkaç soru ile zorlarsanız, çok uzun bir ankete göre daha iyi sonuçlar elde edersiniz.

Bir anket çok uzunsa ve katılımcıları yoruyorsa, sağladığı bilgiler şüpheli hale gelebilir.

Mobil anketler içinde aynı durum söz konusudur. Tüketiciler akıllı telefonlarında çoklu görev yapabildikleri için, anket birkaç dakikadan fazla sürerse veya 15 sorudan fazla içeriğe sahipse anketi bitirmeden sonlandırabilirler.

Bonus:

Bir anketin aşağıdaki soruları yanıtlaması gerektiğini unutmayın:

  • Kimler ilgilenir?
  • Neden?
  • Doğru kitleye ulaşmanın en iyi yolu nedir?

Kaynak

Paylaşmayı unutmayın.

İlgili Sayfalar