Nissan Pathfinder’dan Hayat Kurtaran Sistem

Paylaşmayı unutmayın.

Günlük hayatın hızlı, yorucu temposundan ve telaşından, unutkanlıklar yaşadığımız maalesef sıklıkla oluyor. Düşük dozda başlayan bu unutkanlıkların seviyesini, giderek arttıranlarımız da olmuyor değil. Hatta bazı zamanlar “keşke bir hatırlatıcım olsa” diye içimizden geçirmeyi de ihmal etmeyiz. Bunun için çoğunlukla telefonlarımızın; alarm ve hatırlatıcılarını devreye sokarız. Peki bu durum önceden planlanmış ve hayat akışında unutulmayacak kadar mühim bir durumsa? Peki ya durum planlanmış işlerin biraz dışındaysa?

Unutkan Ebeveynlerin Kurtarıcısı

Nissan’ın yeni geliştirdiği teknoloji, tam da “planlanmamış” ama hatırlatılması gereken bir durum için. Bazı unutkanlıklarımızın başımıza çorap örebileceğini, Nissan bizden önce düşündü. Marka, 2018 yılında “Pathfinder” araçlarında arka koltukta çocuk veyahut evcil hayvan unutulmaması adına özel bir mekanizma piyasaya sunacağını duyurdu. “Rear Door Alert” isimli bu sistem, sözünü ettiğimiz araç kullanıcıları için deva niteliğinde. Araç park edildikten sonra, çocuğunu veya evcil hayvanını aracında kitli vaziyette unutan ebeveynler paniğe kapılmıyor. Çünkü özel olarak geliştirilen bu teknolojiyle arka kapının ne zaman açıldığı algılanacak ve sistem yardımıyla araç arkada bir canlı olduğunu otomatik olarak hatırlatacak.

Sistem Nasıl Devreye Girecek?

Pathfinder 2018 modelinde ilk defa uygulanacak sistemle, arabaya ilk bindiğiniz an arka kapı açıldıysa bir alarm sistemi devreye girecek. Öncelikle, gösterge panelinde arka kapının açılıp kapandığına dair bir hatırlatma yazısı ekrana yansıyacak ve sonrasında alarm, arabadan indiğiniz an devreye girecek ve hatırlatmada bulunacak. İndiğiniz an devreye giren alarm sesi, size daha önce arka kapıyı açtığınızı hatırlamanızı sağlayacak. Bu sayede olası hayati tehlikelerin önüne geçilecek.

nissan çocuk koruma sistemi

@nissan

Bir İlke İmza Atacak!

Nissan’da endüstri mühendisi olarak görev yapan ve aynı zamanda bir anne olan Elsa Foles, sistemin birinci sınıf bir sistem olduğunun altını çizdi ve “Sürücülerin dikkatlerini araca verdikten sonra, arka koltukta bir yolcu olduğunu hatırlatmak için uyarı ile kontrol etmek daha güvenilir” sözlerini kullandı.

İçinizden “Arabada çocuk unutacak kadar hafızamı eskitmedim” dediğinizi duyar gibiyiz. Fakat günlük hayatın koşuşturmacası, bizim irademiz dışında üzülerek de olsa bunu yaptırabiliyor. İstatistiklere göre yılda ortalama 37 çocuk, özellikle kavurucu yaz aylarında; arabada kilitli kaldığından ötürü can veriyor. Bazı unutkanlıklarımızı sevdiklerimizle ödemememiz adına Nissan, başarılı bir uygulamaya imza atacağa benziyor. Biz şimdiden bu umut dolu gelişme adına çok sevindik…

 

Paylaşmayı unutmayın.

İlgili Sayfalar