Microsoft GitHub’u Kaptı, Peki Bize Ne Kaldı?

microsoft github

Paylaşmayı unutmayın.

Açık kaynak kodlu yazlım platformları, yazılımcılar için olduğu kadar kendi yazılımını ve uygulamalarını geliştiren teknoloji şirketleri için de büyük önem arz etmektedir. Bu noktada Git revizyonu isteyen projeler için açık ara farkla GitHub en iyi sitelerden biri. GitHub yazılım geliştiricilerin projelerini ve bu projeler ile ilgili dosya ve kodlarını depoladıkları alan olarak tanımlanabilir. Apple, Amazon ve Google gibi birçok teknoloji şirketinin bu platformu kullandığı biliniyor. Ancak açık kaynak kodlu yazılımlara iyi bakmadığı bilinen yazılım devi Microsoft’un GitHub’ü satın alması birçok yazılımcıyı endişelendirdi.

İyi haber ise açık kaynak kodlu yazılım dünyası, yazılımcıların kendilerini geliştirmeleri için birçok farklı web tabanlı hizmet sunuyor. Aşağıda derlenmiş olan listede Git projeleri için GitHub alternatiflerini bulabilirsiniz.

GitHub 2018 için En iyi 5 Alternatif

1. GitLab 

GitLab

@fossbytes

Eğer GitHub’den ayrılıyorsanız ilk bakacağınız yer GitLab olmalı. Bu Git kaynaklı işleyici platform, kullanım ve hissiyat açısından GitHub’e çok benziyor. Yazılım kod gözden geçirme, zaman izleme, problem izleme, wiki entegre proje, sürekli entegrasyon, otomatik test ve kod sağlama gibi faydalı özellikleri bulunan bir yazılım olarak karşımıza çıkıyor. En iyi tarafıysa GitHub’den GitLab’ a kolay geçiş sağlayan veri aktarım yöntemi bulunuyor.

Neden GitLab diye sorarsanız başka bir aileye ait değil, kendi işleyicisine sahip online bir platform ve açık kaynak kod lisanslaması bulunmakta.

2. BitBucket

BitBucket

@fossbytes

GitHub için başka bir popüler alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Sınırsız özel ve herkese açık kaynakları, 5 üyeye kadar ücretsiz sağlanıyor. Kod arama, BitBucket boruları, akıllı aynalama, problem izleme, güvenli IP adres listesi, esnek dağıtım modelleri gibi etkileyici özellikleri bulunuyor. Bir Atlassian yazılım ailesine ait olduğundan projelerinizi Jira Bamboo HipChat ve Confluence ile entegre edebilmeniz için olanak yaratmaktadır. Üzerinde durulması gereken diğer bir özelliği de kullanıcılarının dosyalarını Git müşterilerine ya da Git komut hattına gönderebilmesine olanak sağlamasıdır. BitBucket yazılımlarınızın ihtiyaç duyduğu güvenlik durumuna göre bulutta, şirketinizin data merkezinde ya da yerel sürücüde kullanılabilir.

Neden BitBucket diye sorarsanız kişisel ve kul projeleri için güzel bir alternatif. Oyun geliştiricileri için destek sağlamakta (Git LFS).

3. SourceForge

SourceForge

@fossbytes

Diğer online kod kaynaklarından çok daha önce bulunan bu platformun 3,7 milyon kayıtlı kullanıcısı bulunmakta. Apache Allura işleyicisinde bulunduğundan tamamen farklı yapıda projeler oluşturabilirsiniz. Statik ve dinamik sayfalarda çalışabilmenize olanak sağlar. Git, Subversion ya da Mercurial kontrol sistemi olarak tarih edilebilir. Tüm GitHub kaynaklarınızı ya da bir kısmını aktarabileceğiniz yöntemleri mevcuttur. Ayrıca milyonlarca yazılımcıyla iletişime geçebileceğiniz bir popüler dizini de bulunmaktadır.

Neden SourceForge derseniz en tanınmış açık kaynak kod platformlarından forumlar ve bloglara erişim dışında, birçok kişisel projede de destekleniyor.

4. GitKraken

GitKraken

@fossbytes

Ücretsiz GitHub kaynak yazılımları için gelecek vadeden platformlardan biri olmakla birlikte gittikçe büyüyen bir hızla da yayılmaya devam etmektedir. Etkileyici arayüz görseli, hızlı ve kolay Git kullanımı kullanıcıların seçim sebepleri arasında yer almaktadır. Electron üzerine kurulmuş bir işleyici olup Windows, Mac ya da Linux ile çalıştırılabilir. Oldukça büyük bir ara yüze sahip bu platform için bu hız takdir edilmeli. Ayrıca GitKraken’ in hata düzeltmeler için çok kullanışlı bir geri-al butonu olduğunu söylemeden geçmemeliyiz.

Neden GitKraken derseniz Fuzzy Finder, Undo-Redo butonu ve In-App uygulamaları kullanış kolaylığı sağlamaktadır.

5. LaunchPad

LaunchPad

@fossbytes

Başka bir GitHub alternatifi olarak karşımıza çıkan platform Ubuntu ailesinden Canonical Ltd’ye ait. Daha çok Ubuntu projelerini geliştirmek için kullanılsa da Git için muhteşem destek sağlamaktadır. Tamamen ücretsiz olan bu platformda kod hata takibi ve izleme, çeviri, mail listeleme, işleyici sağlama, cevap izleme ve çok sorulan sorular gibi uygulamalar bulunuyor. LaunchPad’te Ubuntu Linux, MySQL, Terminator ve OpenStack gibi popüler projeleri bulabilirsiniz.

Neden Launchpad derseniz Ubuntu projeleri için özellikle öneririz, hata takip uygulaması çok iyi!

Kaynak

Paylaşmayı unutmayın.

İlgili Sayfalar