IKEA Beyinsel Orgazm Yaratıyor!

Paylaşmayı unutmayın.

25 dakikalık bir reklam filmi düşünün. Bu reklam filminde enteresan olayların olmadığını, birçok karakterin yer almadığını hatta bir olay örgüsünün bile bulunmadığını hayal edin. Reklam filminin tek amacının, sizi rahatlatmak ve iç huzurunuzu sağlamak olduğunu düşünün. Çok mümkün gelmedi, değil mi? Ancak IKEA, bunu yapabileceğini kanıtladı.

Back To College!

IKEA ‘Back to College – Üniversiteye Dönüş’ projesi kapsamında ortaya çıkardığı reklam filmiyle herkesi şaşırttı. Türkçe’ye çevrildiğinde ‘İç Gıdıklaması’ anlamına gelen bir konseptteki (ASMR – Automonous Sensory Meridian Response) reklam filminde izleyenlere beyinsel orgazm yaşatmayı hedefleyen IKEA, insanları rahatlatan ve gerçekten etkisi altında bırakan bir çalışmaya imza attı.

IKEA Asmr rekalm filmiyle karşımızda

@youtube

ASMR; son zamanlarda YouTube’da, özellikle genç kesimin izlemekten büyük zevk aldığı, insanları rahatlatma amacı güden, genelde çok sessiz ortamlarda belki bir ıslık eşliğinde çekilen videolar olarak karşımıza çıkmaktadır. Amacı, daha önce de belirttiğimiz gibi, insanları rahatlatmak. Bu konseptte birçok yeni  kanalın ortaya çıktığı ve fazlasıyla takip edildiği son günlerde, IKEA ‘Back to College’ kampanyası için bundan daha iyi bir reklam filmi ortaya çıkarabilir miydi? Bu, düşündürücü bir soru doğrusu…

IKEA, bu reklam filmi için Ogilvy NY ile çalıştı. Ogilvy’nin yaratıcı yönetmeni Della Mathew, reklam filmi için ‘Bir üniversiteye dönüş televizyon spotu çekiyorduk ve bunu online bir içeriğe çevirmek istedik.’  dedi.

Bu filmi çekerken IKEA ve Ogilvy, YouTube’da ASMR videosu çeken hiçbir kanalla çalışmadıklarını, ASMR hakkında derinlemesine araştırma yapıp bunu doğru bir şekilde yapabilmek için birçok kaynağa başvurduklarını belirtti.

25 dakikanızı ayırıp kendinizi bu reklama kaptırdığınızda gerçekten iç huzura ulaşabilecek misiniz? Bunu ancak sessizliğe gömülüp kendinizi bu filme kaptırdığınızda cevaplayabilirsiniz.

IKEA, buna ayırabilecekleri 25 dakikası olmayan insanları düşünüp hemen bu satırların altında bulabileceğiniz kısa videoları da yayınladı:

IKEA’nın karakterine son derece uyan bu reklam flmi; ürünlerini rahatlatıcı bir şekilde müşterileriyle buluşturma fırsatı sunuyor. Marka, daha önce de farklı bir reklam filmiyle müşterilerinin karşısına çıkıp son derece iyi tepkiler almıştı. Yeni reklam filmine gelecek olan tepkiler ise merak konusu…

Kaynak

Paylaşmayı unutmayın.

İlgili Sayfalar