Google, Reklamları Yeni Filtresinden Geçirecek!

google reklam filtresi

Paylaşmayı unutmayın.

İnternet dünyasında fazlasıyla alıştığımız reklam alanı, bütün firmaların bir numaralı pazarlama aracıdır. Bu reklamlar sayesinde küçük firmalar kendilerini duyurabilir, büyük firmalar ise daha fazla büyümeye gidebilirler.

İnternet devlerinden Google, firmalar için bu kadar önemli olan bu alana dair yeni bir güncelleme yapacağını duyurdu. Bu güncellemenin reklam engelleme tarayıcısı olduğu açıkladı. Google’ın bu hamlesi reklam verenler tarafından fazlasıyla endişe verici olarak algılandı. Bu yenilik ile, dijital reklam satışları, normal reklam yayını, arama ve yayın teknolojisi üzerine fazlasıyla hakim olan Google’ın, artık Chrome web tarayıcısı aracılığı ile web sitelerinin reklam gelirlerine müdahale etme gücü olacak.

google reklam filtre

@pexels

Geçtiğimiz Perşembe günü reklam filtresi oluşturma planını onaylayan Google, bu özelliğin artık Chrome üzerinde daha iyi reklamlar yayınlamasını ve rahatsız edici reklamların engellenmesini sağlayacak. Google’da çalışan bir ajans yetkilisi “Yapılan son reklam filtresi, aslında fazlasıyla küçük yayıncıyı incitecektir.” diyerek şimdiden yayıncıların gözünü fazlasıyla korkuttu.

Google’ın istediği şey reklam grupları yardımıyla açılan ve ekranı komple ele geçiren rahatsız edici reklamları etkisiz hale getirmek istiyor. Ancak birçok web sitesi geçimini sağlayabilmek (varlığını devam ettirebilmek) için en çok bu tür reklamları kullanıyor. Çünkü bu tür reklamların tüketiciler tarafından görmezden gelinmesi neredeyse imkansız ve bu nedenle de reklam verenler tarafından en iyi “pazarlama” yöntemi olarak kabul ediliyor.

Google, AdBlock Plus gibi reklam engelleme araçlarını interaktif reklamcılık olarak görüyor. Google’a destek olan bir yayıncı ticaret grubu olan Digital Content Next‘in Ceo’su Jason Kint, “Ekosistemin iyileştirilmesini istiyorsanız, artık reklam engelleyicilere destek vermeyin.” dedi.

Sonuç olarak bakarsak;

Google’ın yaptığı bu filtreden dolayı büyük reklamcılık şirketlerinden, özellikle kargo gibi büyük yayıncılarından, reklam verenlerden ve web sitesi sahiplerinden olumlu veya olumsuz fazlasıyla tepki geleceğini az çok tahmin edebiliyoruz.

google reklamları

@firmbee

İnsanların dikkatlerini çekmeye çalışmak için farklı farklı reklam türleri kullanılıyor ve Google bunu engellemek için bir araç geliştiriyor. Dolayısıyla başka firmalar da engellenmeyi önlemek için bir şeyler üretecektir fakat Google, yapacağı bu filtreyle beraber reklamların daha düzenli ve kullanıcıyı fazla rahatsız etmeyecek şekilde olmasını sağlayacaktır.

Zaten reklam tamamen sayfayı kapladı diye kimsenin o siteleri ziyaret ettiğini düşünmüyoruz. Dolayısıyla daha düzenli bir görünüm ziyaretçilerin her zaman hoşuna gidecektir.

 

Kaynak

Paylaşmayı unutmayın.

İlgili Sayfalar