Yeni Yol Arkadaşınız: Gita

Paylaşmayı unutmayın.

Fazladan iki elimiz daha olsa işimiz ne kadar kolaylaşırdı değil mi? Vespa marka motorları ile tanıdığımız ünlü İtalyan grup Piaggio, yeni buluşu Gita ile günlük hayatımızda bize destek olmayı hedefliyor.

Geçtiğimiz kasım ayında Vespa markası altında ilk elektrikli scooter modelini görücüye çıkararak dikkatleri üzerine çeken Piaggio Grubu, motosiklet dışında geleceğe yönelik sıra dışı teknolojiler üzerinde çalışmaya devam ediyor.
Şirketin inovasyon kolu ‘Piaggio Fast Forward’ çatısı altında yenilikçi fikirler üzerinde yoğunlaşan araştırmacılar ilk ürünleri Gita’yı tanıttı. İtalyanca’da ‘kısa yolculuk’ anlamına gelen robot kişisel kargo görevi üstleniyor.
Ofis içerisinde evrakların veya küçük boyutlardaki nesnelerin bir noktadan başka bir noktaya aktarılmasında, market alışverişlerinde ve otel lobilerinde büyük katkı sağlayacağı düşünülen Gita’nın resmi tanıtımı ise 2 Şubat tarihinde Boston’da yapıldı.

Gita, harita varsa harita üzerinden yoksa kullanıcısını takip ederek hareket edebilme özelliğine sahip. Saatte 35 km hıza ulaşabilen ürün, bisiklete binen sahibinin hızına da yetişebilir. Ayrıca olduğu yerde sağa sola dönebilen robot, kaldırımlarda ilerleyebilecek insan çevikliğine de sahip. Alışveriş torbalarını taşımak için otomobil kullanmak ya da pazar arabasını peşiniz de sürüklemek istemiyorsanız bu ürün tam olarak aradığınız şey. 66 santimetrelik uzunluğa sahip olan Gita, yaklaşık 18 kilograma kadar yük taşıyabiliyor.

Gita önce işletmelere sunulacak

İlk olarak kurumlar arası bir test programı kapsamında boy gösterecek olan Gita, daha sonra kişisel kullanım için de satışa sunulacak.
En çok merak edilenler ise Gita’nın kişisel kullanım sürümünün ne kadarlık fiyata sahip olacağı ve ne kadarlık mesafe kat edebileceği. Önce bu soruların yanıtını almak önemli; çünkü ürün ilk bakışta hoş görünse de hem satın alınabilir hem de pratik olması, yarattığı yenilikten daha önemli bir detay.

Paylaşmayı unutmayın.

İlgili Sayfalar