Fit Kalmanıza Yardımcı Popüler Uygulamalar

spor aplikasyonlari

Paylaşmayı unutmayın.

Oyuncak bebek firmaları, ürettikleri upuzun bacaklı bebelerin bedenlerini XL’a yaklaştırmaya, kalçalarını yuvarlamaya uğraşadursun, bir dirhem etin bin ayıp örttüğü yıllar artık büyükannelerimizin anılarında kalmış durumda. Öyle ki, daha birkaç yıl öncesine kadar tabak tabak öğünlerini paylaşmaktan keyif alanların büyük çoğunluğu, artık hemen hemen her gün bir spor salonundan bizlerle, bazen “plank” dan bazen de kilolarca dumble’ın altından bir kare paylaşıyor. Çok değil, 80’li yılların başlarında, sporla tek ilişkisi, Hülya Avşar’ın pembe bandanasıyla yaptığı aerobikten ibaret olan hanımlar bile tek tek şekillendirmeye çalıştıkları kaslarını hesaplarından sunmadan, günlük antrenmanlarından birkaç dakikayı “canlı” yayınlamadan bir gün geçirmiyor. Pilates’le kuvvetli bağımıza vesile olan Ebru Şallı’nın, söz konusu upuzun kariyerini, “al nefes Ebru, ver nefes Ebru” seviyesine indirgeyen milyonların bile büyük çoğunluğunun evinde nerelere sokuşturacağını bilemediği koca bir pilates topu çoktan demirbaşa kayıtlı durumda.

sportif kadınlar

@mypilateswellington

Kadınlar Arenası

Nasıl olduğunu ve ne zaman başladığını tam kestiremesek de artık, kadınlar da erkekler gibi düzenli spor antrenmanlarının, özel spor koçlarıyla birebir hazırlanan sağlıklı yaşam ve “harika bir vücut” programlarının ve en enteresanı da ojeli parmakların hakemin bayrağının hızına yetiştiği ofsayt hakimiyeti boyutundaki futbol tutkusunun bile tam ortasındalar.

she fan lar

@photo.liputan6

Üstelik bir kadının hayattaki en keyifli ve en “ne yesem olur” yolculuğu, hamileliği bile, artık buna engel değil. Çocuk da yaparım hatta kardiyo bile, hemen hemen birçok hamile kadının ağzından kolaylıkla duyabileceğimiz bir cümle olmakla beraber sporda değişen bakış açısının komple bir özeti de aynı zamanda. Hal böyle olunca, spor yapmak da klasik tanımlamasından epeyce uzaklaştı. Önceleri para vererek üye olduğumuz spor salonlarının yerini şimdilerde telefonlarımıza indirdiğimiz spor uygulamalarındaki sanal koçlar almış durumda. Bu uygulamalarda kilo takibinden, su içme anımsatmalarına, günlük programlardan, kalori raporlarına kadar pek çok ciddi takibi yapmak mümkün. Durum böyle olunca da bize spor yapmamak adına üretecek mazeret kalmıyor.

Gelin bu uygulamaların en popülerlerine biraz göz atalım;

NIKE + Training Club 

Seviyeniz ne olursa olsun 100 den fazla antrenman ve detaylı videolarla zenginleştirilmiş ve tamamen size özel bir uygulama. Ayrıca sonuçlarla özel bir rehberden yararlanmanız da olası. Zengin egzersiz çeşitleriyle tam bir spor koçu olan uygulamanın hem iOS hem Androidler için versiyonu var.

Diyetkolik

Asıl amacı öğünleri kontrol altına almak olan uygulamada diyetislerin hazırladığı diyet listeleri ve egzersizler var. Besinlerin kalori oranları ve örnek menülere ulaşmanız mümkün. Besinler kaydedilip yine su tüketimi konusunda uyarı verilmekte. Egzersiz sevmem ama ağzımı tutabilirim diyenler için daha uygun gibi.

Argus

Form tutmak konusunda ihtiyacınız olan her şeyi bünyesinde barındıran bir uygulama. Nabız ve kalp ritminizi ölçmek, kalori hesabı yapmak veya uyku düzeninizi oturtmak için kullanabilirsiniz. Adımsayar, nabız vs. için ayrı ayrı uygulamalarla telefonlarınızda karmaşa yaratmaya gerek bırakmıyor.

Endomondo

Yürüyüş, koşu ya da bisiklet gibi aktiviteleriniz için iyi bir destekçi. Egzersizleriniz esnasında performansınızı ölçer, GPS ile gidilen mesafeyi hesaplar ve bu esnada sesli yönlendirme verebilir. Spor yaparken müzik yayını yapabilmesi de ekstrası.

My Fitness Pal

Gün içinde tüketilen gıdaları kaydediyor ve besin değerlerine göre ölçümler yapabiliyor. Yine daha çok yeme içme dengesine ağırlık veren bir uygulama.

Fitwell

Sunduğu farklı antrenmanlarla, yakılması gerekli kaloriler için destek sunuyor, tüketilmesi gerekli su miktarının ve alınması gerekli besin değerlerinin detaylı raporunu sunabiliyor. Her gün aldığınız gıdaları kaydedip yaptığınız antrenmanın girişini yaptığınızda, sizin için haftalık ve aylık karşılaştırmalı raporlar sunabiliyor.

Carrot Fit

Benzerlerinden çok farklı bir uygulama. Hemen hemen tüm programlar bizleri destekleyerek motive etmeye çalışırken burada hedefe ulaşamadığınızda iğnelenip, başarısızlığınız yüzünüze vuruluyor ve daha başarılı olabilmeniz için egzersiz önerileri sunuluyor.

Lose It

Bu da kendi belirlediğiniz hedeflere göre özel planlar sunarak kalori hesabı yapmanıza olanak sağlayan ve özel beslenme planları sunan bir uygulama.

spor aplikasyonları

@northernvirginiamag

Bunlar sizler için seçtiğimiz en popüler spor uygulamaları ve aslında daha onlarcası mevcut. Hatta bunun dışında Facebook ya da Instagram hesaplarıyla danışanlarına hizmet veren, günün her saati nerede ne yiyebileceğimizi danışabileceğimiz, “uzaktan koçluk” imkanları da hızla artmakta. Belki sizler de sevebileceğiniz bir uygulama ile sporu hayatınıza daha fazla katmak isteyebilirsiniz.

Her şeye rağmen, sporla ilişkimizin gelecek yıllarda hangi yoğunlukta olacağı ve ne çeşit antrenman metodlarıyla tanışacağımız şimdilik belirsiz ancak sporcuyla ilgili fikrimiz hep aynı kalacak gibi; zeki, çevik ve ahlaklı olması!.

Paylaşmayı unutmayın.

İlgili Sayfalar