British Airways’te Anons Zamanı: Attention Please!

British Airlines'ın güvenlik videosu

Paylaşmayı unutmayın.

Biraz düşünelim uçağa bindiğimizde kaçımız hosteslerin bizlere anlatmak istediklerini tam olarak izliyor ve dinliyoruz? Kaçımız bizlere sunulan güvenlik videolarına dikkatlice bakıyoruz? Uçağa ilk kez biniyorsak belki bir noktaya kadar… Peki, kaçımız dağıtılan güvenlik kartlarını inceleyerek ne yapmamız gerektiğini öğrenmeye çalışıyoruz? Evet, düşündürücü…

Tüm bu soruların cevaplarını çok iyi biliyor ki British Airways bizlerin dikkatini çekmek için oldukça iyi bir yöntemle karşımıza çıkıyor! Beyaz perdede izlemekten keyif aldığımız isimlerin yer aldığı esprili bir güvenlik videosu yayınlayarak -ne yalan söyleyelim- dikkatimizi çekmeyi başardığını söylemek istiyoruz.

Attention Please!

Her ne kadar sıkıcı bulsak da hava yolları güvenlik videolarının önemli olduğunu biliyoruz ve bile bile lades diyoruz! British Airways ise buna meydan okuyor ve “Attention Please!” diyerek güvenlik videosu ile bir kerede her şeyi eksiksiz izlememizi sağlıyor.

Geçtiğimiz yıl Air New Zealand’s hava yolları bu tarz bir güvenlik videosu çekerek “Safety in Hollywood” adını verdiği filminde Scary Movie serisinden hatırlayacağımız Anna Faris‘i oynatarak dikkatimizi çekmeyi başarmıştı. Ancak bu videoda güvenlik ipuçlarının biraz seyrek olduğunu belirtmeliyiz. Bu yıl ise British Airways benzer bir olaya imza atarak 1 saatlik videosu ile hem eğlendiriyor hem öğretiyor hem de bizleri yıldız oyunculara doyuruyor!

İzlediğimiz bu videoda uçaktaki çeşitli roller için seçmelere katılan yıldızlar alaya alınarak tasvir ediliyor ve İngiliz tarzı bir mizaha imza atılıyor. Seçmelerde yıldızlar güvenlik talimatlarını yüksek sesle okuyorlar ve en iyi performans için tekrar tekrar eleştiriliyorlar.

Tabii her şey, bu eleştirilere değiyor. Neticede harika bir Hint aksanı, bunun Oscar adayı Chiwetel Ejiofor için iyi bir çıkış olabileceğini söylüyor. Thandie Newton çıkış konumlarını tanımlayan güzel ve güçlü performansı ile övgüyü alıyor. Onun bu işte iyi olduğu konusunda sanırım hepimiz hemfikiriz! Ian McKellen ve Gillian Anderson (daha fazla gülümsemesi tavsiye ediliyor), komedyen Asim Chaudhry‘nin yönetmenlik yaptığı seçmelere katılan isimler arasında yer alıyor.

Thandie Newton British Airlines

@British Airways

Tüm bunların ardından asıl anlatılmak istenen, videonun en sonunda Mr. Bean (Rowan Atkinson) ile veriliyor. Öncelikle Mr. Bean ve onun İngiliz tarzı sitkomları ile rekabet etmenin zor olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Mr. Bean’in her zamanki mükemmel sakarlığı videoya eğlence katıyor. Hava yollarının Flying Start girişimine katkıda bulunmak için emniyet kemerini açmaya çalışırken bağış yapacağı paralar etrafa saçılıyor ve onu, koltuğun üstünde ve altında izliyoruz. Burada vurgulanan ise British Airways‘in güvenlik talimatlarını sağlamanın yanında yoksulluğun azalmasına yönelik bir organizasyon olan Comic Relief ile arasındaki küresel ortaklığa farkındalık yaratması oluyor. Bu girişim ile 2020 yılına kadar 20 milyon pound toplanması hedefleniyor. Mr. Bean ile benzeşiyorsanız yedek bir bağış zarfı almanızı öneriyoruz!

1 Eylül’den itibaren British Airways uçuşlarında gösterilmeye başlanacak olan videonun bu ön gösterimi ile bir farkındalık yaratmak amaçlanıyor. Biz başarılı bulduk, siz ne dersiniz?

Kaynak

Paylaşmayı unutmayın.

İlgili Sayfalar