Podyumun Perde Arkasında Neler Oluyor?

podyumun perde arkasında neler oluyor

Paylaşmayı unutmayın.

Defile, “Giysileri ve modayı tanıtmak amacıyla, mankenler aracılığıyla yapılan gösteri, giysi gösterisi.” şeklinde kalıp bir ifadeye sokulmak istense de günümüzde verilen emekler ve gösterilen onca uğraş neticesinde çok daha fazla şey ifade ediyor. Koreografisinden tutun ışıklarına, oturma düzenine, mekanına, konseptine kadar her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülüyor ve seyircilere en iyisi sunulmaya çalışılıyor. Eğer bu işle ilgilenmiyorsak tanımda da dendiği gibi işin sadece gösteri kısmına tanık oluyoruz. Öyleyse soralım “Podyumun perde arkasında neler oluyor?” O zaman perdeyi bir aralayalım!

defilelerin perde arkası

@turboimagehost

Mekan Algısı

İş, büyük ilhamlar sonucu ortaya çıkarılan parçaları seyircilere sunmaya geldiğinde öncelikle konsepte dayalı bir mekan seçilir. Mekan algısı bambaşkadır çünkü. Bu yer, kimi zaman bir müze olurken kimi zaman yeşil bir alan, terk edilmiş bir bina, şehir merkezinde bir cadde ve hatta antik kent bile olabilir. Seçilen konsepte göre mekan, günler süren bir çalışmayla gösteriye hazır hale getirilir. Müzik, ses, ışıklandırma, sahne dekoru, aksesuarlar, renk seçimleri, oturma düzeni ve yerde bulunan halının cinsine kadar düşünülen mekan etkeniyle, seyirciye hem görsel hem işitsel olarak algı yaratmak amaçlanır. Mekanda bulunan unsurlar, insanların aklında kalıcı bir etki bıraktığından dolayı tanıtım aracı olarak tercih edilen başarılı bir pazarlama sunumudur.

@wmj

Catwalktan Dansa

Elbette sadece parça tasarlayıp mekan seçmekle iş bitmiyor. Mankenlerin nasıl ve ne şekilde podyumda yürüyeceklerini belirleyen defile ve dans koreografileri hazırlanıyor. Bu işin en güzel örneklerinden birini hayata geçiren Diane Von Furstenberg, konseptini parti olarak oluşturup bu zamana kadar ki en eğlenceli defilesini New York Moda Haftası‘nda (2016) gerçekleştirdi. Kendall Jenner, Gigi Hadid, Karlie Kloss, Irina Shayk, Lily Aldrige ve Jourdan Dunn dahil bütün modeller, markanın kıyafetlerini dans ederek sundu. Defileyi izleyenlere farklı bir deneyim yaşatan markanın tasarımcısı Diane Von Furstenberg, koleksiyonun aşk ile hareketin gücünü yansıttığını ve kıyafetlerin en iyi arkadaşlar olduğunu söyledi.

@Vouge

Aylar Süren Hazırlık

Birkaç saatlik gösteri için aylar öncesinden kampa sokulan mankenler, sert diyetlere ve ağır egzersiz programlarına katılmak zorunda bırakılıyor. Bizler her şeyin güzel yanına tanık olsak da gösterinin arka planında ağrılı süreçler tecrübe edinen mankenler var. İçmek zorunda oldukları litrelerce su, tüketmeleri gereken besin grupları, mesleklerine duyulması gereken saygıyı bizlere bir kez daha hatırlatıyor. Podyumdaki kusursuzlukları, zorlu süreçlerinin bir meyvesi niteliğinde. Hatta bu zorlu süreci konu edinen Backstage Sexy adlı bir kitap bile yazılmış. Victoria’s Secret modellerinin defilelere hazırlanma aşamalarını anlatan kitap, ünlü modellerin kitap için verdiği pozlarla oluşturulmuş. 218$ ‘dan alıcı bulan kitap, meraklıları için oldukça güzel bir içeriğe sahip.

@vainstylemag

Giydirici, Makyöz, Kuaför

Parçadan bütüne mantığıyla hazırlanan mankenler, adım adım işlerinin ehli olan bir ekibin elinden geçerek karşımıza çıkıyorlar. Birkaç adım sonrasında giyeceklerini belirleyen ve yardım eden giydiriciler, saniyeler içinde yüzlerini bambaşka birine çeviren makyözler, son dokunuşu yapan kuaförler ve nicesi. Bu işin arkasında hepsi ayrı ayrı alkışı hak eden bir ekip var. Fakat bu noktada biz seyircilerin de rolünü unutmamak gerek!

@j-model-management

Bizlerin de Katkısıyla

Bir ürün reklamsız nasıl geniş bir kitleye ulaşamıyorsa bu etken, moda sektöründe de büyük bir önem taşıyor. Ünlü kişiliklerin katıldıkları ve sonrasında sosyal medyada milyonlarca insanla paylaştıkları fotoğraflar ve videolar markaların hedefledikleri kitleye ulaşmasında büyük bir rol oynuyor. Bunların yanı sıra, defilelerde yer alan mankenlerin kulisteki anlarını gözler önüne taşımaları, onların aracılığıyla markaların sesini duyurmasına katkı sağlıyor. Yani başlarda bahsettiğimiz gibi defilelerin gerçek karşılığı, geniş kitlelere ulaşması amaçlanan pazarlama sunumlarıdır. Siz siz olun bu sektördeki rolünüzü hafife almayın.

podyumun perde arkası

Moda sektörü kocaman bir pazar ve burada pazarlama kampanyanları her zaman gösterişli ve mükemmel olmak zorunda. Bu da elbette birçok zorluğu beraberinde getiriyor.

Podyumun perde arkasında neler oluyor hep birlikte bir göz attık ve bizler karar verdik: izlemekle yetineceğiz. Peki, siz?

Facebook Yorumları

Paylaşmayı unutmayın.

İlgili Sayfalar