Perakende Sektöründe Müşteri Deneyimi Dönüştürecek 4 Trend

perakende-sektorunde-musteri-deneyimi-donusturecek-4-trend

Paylaşmayı unutmayın.

Perakende Sektöründe Müşteri Deneyimi Dönüştürecek 4 Trend – Teknolojinin her geçen gün daha da ilerlemesi tüm sektörlerde alışverişi e-ticarete kaydırdı. Bu durum müşteri deneyiminin de dönüşmesine yol açtı. Gelişen teknolojiye ve değişen müşteri taleplerine karşılık verebilmek için her şirketin belli trendleri takip etmesi gerekiyor. İşte şirketleri yoğun rekabette öne çıkaracak dört trend:

Perakende Sektöründe Müşteri Deneyimi Dönüştürecek 4 Trend

Mağaza İçi Deneyim, Online Deneyimle Birlikte Öne Çıkacak

perakende-sektorunde-musteri-deneyimi-donusturecek-4-trend

Online alışverişlerin yaygınlaşması, fiziki mağazaların önemini azaltmış gibi görünse de mağaza içi deneyimi online deneyimlerle birleştirmek, rekabette firmanızı bir adım öne çıkarabilir. Mağaza içi deneyime yatırım yapanlar, dijital ve fiziki alışveriş deneyimlerini birleştirerek sepet tutarını maksimuma çıkarmayı hedefliyor. Site üzerinden sipariş edilen ürünlerin mağazalardan alınabilmesi bu amaca hizmet ediyor.

Kişiselleştirmeye Yatırım Yapılmalı

perakende-sektorunde-musteri-deneyimi-donusturecek-4-trend
@retailtouchpoints

Tüketimin giderek artması, ürün çeşitliliğinde artışı da beraberinde getiriyor. Ürünlerdeki çeşitlilik ise aynı zamanda firmaları daha fazla kişiye özel ürünler sunmaya zorluyor. Kişiye özel ürünler hem daha fazla müşteri tatminini sağlıyor, hem de müşteri sadakatini ve dönüşünü garanti ediyor. Kişiselleştirilmiş bir müşteri deneyimi sunabilmek için hedef kitleyi iyi tanımak ve müşteri verilerini iyi analiz etmek gerekiyor.

Samimi Bağlar Kurabilen Şirketler Kazanacak

@reputationmanagement

Hem müşterilerle hem çalışanlarla hem de sosyal sorumluluk projeleri yoluyla toplumdaki sorunlara yaklaşım ve dezavantajlı kesimlerle samimi bağlar kurabilmek oldukça önemli. Çalışanların müşterilere karşı olumlu tutumu, eşsiz bir müşteri deneyiminin olmazsa olmazlarından. Zira satın alma sonrası hizmetlerde de müşteriler, çalışanlarla yaşadığı iletişimi daima ön plana çıkarıyor. Sorunsuz bir satın alma deneyimi için çalışanlara da inisiyatif verilmeli ve kendilerini markanın bir parçası gibi hissetmeleri sağlanmalı. Çalışanların marka ile bağ kurmasını sağlamak, şirket gelirlerini maliyetsiz bir şekilde artırmanın da iyi bir yoludur.

Sosyal sorumluluk projeleriyle toplumdaki sorunlara eğilmek, her şirketin izlemesi gereken bir diğer politika. Perakende sektörü toplumdaki eğilimleri, tüketim alışkanlıklarını ve hayat tarzlarını belirler. Bu yüzden sektörün daima toplumun her kesimiyle iç içe olması gerekir. Müşyeriyi anlamak ve her adımda onun taleplerine uygun çözümleri geliştirebilmek ancak bu şekilde mümkündür.

Yapay Zeka ve Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) Dönüşümü Hızlandıracak

Yapay Zeka ve Robotik Süreç Otomasyonu(RPA) Dönüşümü Hızlandıracak
@themanufacturer

Gelişen teknolojiyle birlikte yapay zeka ve otomasyon tüm sektörlerde daha da etkili olacak. Yapay zeka tarafından geliştirilen teknolojilerin hem çalışan verimliliğini artırması, hem de müşteri taleplerinin karşılanmasını kolaylaştırması ön görülüyor. Robotik süreç otomasyonu ise beklemek istemeyen müşterilere hızlı çözümler sunacak.  Müşterilerin kazandığı her dakikanın markaya artı değer olarak döneceği düşünülürse, robotik süreçlere yatırım yapmanın önemi daha iyi anlaşılabilir. Robotikleşme, tedarik süreçlerini hızlandırıp kusursuz hale getireceği için de tercih edilecek. Böylece insan kaynaklı aksaklıkların önüne geçilerek kazanılan her dakikanın firmaya kâr olarak dönüşü sağlanacak.   

Facebook Yorumları
Ne düşünüyorsun?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Paylaşmayı unutmayın.

İlgili Sayfalar
turkiyede-kadin-girisimcilik