Pandemi’nin Gölgesinde Dünya Ekonomisi

Paylaşmayı unutmayın.

Pandemi’nin Gölgesinde Dünya Ekonomisi – Dünya neredeyse 1 yılı aşkın süredir salgın bir hastalıkla boğuşuyor. Bu salgın hastalık tüm dinamikleri alt üst etti. İnsanların pandemi nedeniyle evlere kapanmalarından en kötü eklenen hiç tartışmasız ekonomiler.

Henüz pandemi atlatamadık ama umut vadeden tedavi yöntemleri tüm dünya kullanmaya başladı. Tabi bu süreçte ekonomileri de canlandırmak için otoriteler çok fazla çaba sarf etti. Özellikle ticaret hacmi fazla olan ülkelerde ticaret açıklarının daha pandeminin  ilk aylarında tırmanmasıyla teşvik paketi altında özel sektör başta olmak üzere hükümetler birçok alana ekonomik yardımlar yaptı, imtiyazlar verdi.

@forbes

Pandeminin gölgesinde dünya ticaretinde söz sahibi olan ülkeler hala konumlarını koruyabiliyorlar mı?

Pandemi’nin Gölgesinde Dünya Ekonomisi

Çin

Çin ekonomisinin gücünün artık tüm dünya farkında. Maliyetleri düşük olması ve iş gücünün ucuz olması sebebiyle Çin neredeyse tüm dünyaya ürünlerini ihraç ediyor. Pandeminin Çin menşeili olması sebebiyle tüm dünyanın bir anda Çin ‘den ürün ithal etmeyi bırakmıştı. Fakat ekonomilerin diğer ülkelerden ihraç edilen malları karşılayamayacak hale gelmesiyle birlikte tekrar Çin’e yönelmeye başlanıldı. Çin ekonomisi de bu olumlu etkiyi kullanarak pandemi döneminde en fazla ihtiyaç duyulan ürünleri (maske, eldiven, koruyucu kıyafetler vb.)yine maliyetleri en düşük seviyede tutarak üretti. Ve tüm dünyaya ihraç etti.

pandeminin-golgesinde-dunya-ekonomisi
@bbc

Dünya ekonomisi açısından ekonomistler 2020 yılını durgunluklar yılı olarak değerlendirdi ancak Çin ekonomisi için durum tam tersi. Çin ekonomisi 2020 yılını %2,3 büyümeyle kapattı. Hedeflenenin üzerinde bir büyüme oranıyla. Bu yıl içinde hedeflerin düşük tutulduğunu Çin Başbakanı Li Keqiang açkladı. Büyüme oranının %6 civarında olması beklentiler arasında.

ABD

2018 yılından bu yana Çin ile devam eden ticaret savaşları yüzünden ABD ekonomisi bir süredir toparlanamıyordu. Pandeminin de etkisiyle bu süreç daha da zorlayıcı bir hale geldi. ABD ekonomisi 2020 yılında %3,5 oranında küçüldü. Ancak uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmelere göre bu küçülme diğer ülkeler ile kıyaslandığında düşük bir oran. Bu oran kayıtlara son 74 yılın en büyük resesyonu olarak geçti.

pandeminin-golgesinde-dunya-ekonomisi

Özellikle 2020 yılında pandeminin sert bir şekilde geçtiği zamanlarda, ABD ‘yi sürekli gündemde olan teşvik paketleriyle hatırlıyoruz. Bu teşvik paketleri piyasaları canlandırıyordu. Fakat GSYİH (Gayri Safi Yurt İçi Hasıla) gerilemeye davam ediyordu. Ve zaten var olan ekonomik dengesizlik daha da artmaktaydı.2020 yılının Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında %33,4 oranında artan GSYİH 2020 ‘nin kalan aylarında sert bir şekilde düşmeye devam etti. 2021 ‘in 3.çeyreği için hedeflenen oran %33,1.

Almanya

Almanya sürekli olarak büyüme eğilimi gösteren bir ülke. Pandemi döneminde de aldığı stratejik kararlarla ne kadar maksimum seviyelerde olmasa da hem salgını hem de ekonomiyi kontrol altında tutmayı başardı. Fakat tüm ekonomiler gibi (Çin ekonomisi dışında) pandemi döneminde küçülme yaşadı. Almanya ekonomisi de 2020 yılında %5 oranında küçüldü. Aslında bu küçülme oranı büyük bir rakam gibi görülse de tahminlerin altında kalan bir rakam. Çünkü tahminler %10,1 oranında bir küçülmeyi işaret ediyordu. Almanya tarihinde 1970 yılından bu yana gerçekleşen en büyük düşüş.

pandeminin-golgesinde-dunya-ekonomisi
@dw

Dünya ihracatında çok çok önemli bir konumda olan Almanya’nın ihracatı %9,9 oranında azaldı. Buna bağlı olarak da ithalat oranı da %8,6 oranında düştü.

Almanya ekonomisinin içinde bulunduğumuz yıl içinde %3 oranında büyümesi hedefler arasında. Aman Ekonomi Bakanlığı ilk olarak bu oranı %4,4 olarak açıklamıştı. Fakat Bakanlık aşılama çalışmalarının sürdürülebilirliği ve ülkelerin sınırları açmaları gibi sorunlar sebebiyle oranı aşağıya çekti. Çoğu ülke de tıpkı Almanya gibi büyüme hedeflerini gerçekleştirilebilecek oranda stabil tutmaya çalışıyor.

Dünya ticaretinde söz sahibi olan ülkeler belirsizlik ekonomisi diyebileceğimiz bir ekonomide varlıklarını sürdürmeye çalışmaya devam edecekler.

Facebook Yorumları

Paylaşmayı unutmayın.

İlgili Sayfalar