L’oreal’den Dijital Yenilik: Kokpit

Paylaşmayı unutmayın.

Bizler sektörde dijital pazarlama işe yarıyor mu diye sormaya devam ederken; L’Oreal dijital medya yatırımlarının işe yararlılığını ölçmek için Kokpit adını verdiği yeni bir program kullanmaya başladı bile. Firma, bu program sayesinde kullandığı pazarlama argümanlarından hangilerinin çalıştığını ve işe yaradığını görebilecek ve neye para harcayacağına artık daha doğru kararlar verebilecek. Bulut şirket Domo ile geliştirilen araç L’Oreal’deki her pazarlamacının, ürün yöneticisinin ve medya sahibinin hangi aksiyonun  işe yarayıp yaramadığını görmesine yardımcı olacak nitelikte. Ayrıca söz konusu program gerçek zamanlı olarak 20.000 den fazla veri kaynağını izleyip ölçüp, kullanılabilirliği ve işe yararlılığı ile ilgili geri bildirim yapabilme kapasitesine sahip.

L’oreal Dijital Pazarlama Yönetimi

Dijital pazarlamanın giderek daha karmaşık hale gelmesi ve bu alanda alınan kararların markalar için hayatiyetinin artması nedeniyle ortaya çıkan araştırma aracı artık  kampanyalar konusunda daha hızlı ve yararlı geribildirim sunmada markaya etkili olacak. Böylelikle L’Oreal pazarlamacılarına hangi bölgelerde hangi ürünlere önem vermeleri, hangilerini öne sürmeleri konusunda geribildirim verebileceği gibi ürünlerin dönemsel yükselişleri konusunda da data oluşturabilecek.

Söz konusu dijital pazarlama olduğunda maalesef bütçenizin 40% ını ayırın gibi yalın bir bilgi oluşturmak pek işe yarar bir durum değil elbette. Çünkü hedef kitlenizin TV ye ya da radyo programlarına ayırdıkları vakti, ya da akıllı telefonlarında daha çok vakit geçirdikleri sayfaları ya da siteleri doğru tahmin etmeniz çok önemli.

Firmanın pazarlama yöneticilerinden Lubomira Rochet daha önce firmanın pazarlama faaliyetlerini reklam sektöründeki farklı reklam ajanslarıyla yönetmeye çalıştıklarını ancak veri kalitesi anlamında hiç memnun olmadıklarını  belirtiyor. Dünyanın üçüncü büyük reklam vereni olan L’Oreal ‘in daha önceki reklam stratejisinin bir kör dövüşü olduğunu da ekleyen Rochet şu anda bu programla tam bir nokta atışı şansı yakaladıklarını da sözlerine ekliyor.

Dijital Dönüşümde İkinci Aşama

L’oreal artık bu noktadan itibaren dijital dönüşümünün ikinci aşamasını başlatmış durumda. Firma aslında çok uzun zamandır bu dönüşüm ve yeni pazarlama stratejisini yönetmeye başlamıştı ve sırf bu nedenle 2000 dijital uzmanı işe alıp kişiselleştirmeye odaklandı. Rochet,  L’Oreal’ın artık bu sayede “ hassas pazarlama “ yapabildiğini , reklam haber bültenleri ve web siteleri dahil olmak üzere etkileşimleri kişiselleştirebildiğini belirtiyor. Ve bu noktadan itibaren L’Oreal artık pazarlama konusunda ikinci aşamaya geçiyor.

Lubomira Rochet, konuyla ilgili yaptığı açıklamada ARGE olarak aldıkları aksiyonların ve dijital pazarlamanın geldiği noktanın L’Oreal kadar herkesin önem göstermesi gerektiği bir durum olduğunu anımsatırken, yeni nesil uygulamaların pek çok anlamda hayatlarımızı kolaylaştırırken aynı zamanda da çok hassas dengelerde ele alınması gerektiğini belirtiyor.

Tüm markaların dijital ortamlara uyum sağlaması ve yenilikleri takip etmesi dileğiyle, diyelim ve sözü size bırakalım.

Facebook Yorumları
Ne düşünüyorsun?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Paylaşmayı unutmayın.

İlgili Sayfalar