Dijital Medyanın Geleceği: Netflix ve Quibi

dijital-medyanin-gelecegi:-netflix-ve-quibi

Paylaşmayı unutmayın.

Dijital Medyanın Geleceği: Netflix Ve Quibi – Dijitalleşme süreçleri ve medyanın geleceği uzun zamandır üzerine konuşulan konulardan biri. Covid-19 salgını sebebiyle yaşanan karantina süreci, çevrim içi medya platformlarına olan talebi bir hayli artırdı. Bu noktada gözler, üye sayısını 2020’nin ilk üç ayında 16 milyon artıran Netfix’e dönüyor. Ancak Netflix, bu alanda hayli zorlu ve inovatif rakiplerle mücadele etmek zorunda. Apple TV+ ve Quibi gibi platformlar, global medya alanındaki rekabetin daha da kızışacağını gösteriyor.

Medyanın Geleceği: Netflix ve Quibi

Dijital Medyanın Geleceği: Netflix Ve Quibi

Salgın Süreci Netflix’e Yarıyor

Global çevrimiçi medya devi Netflix, 2019’un son çeyreğinde gelirlerindeki düşüşün ardından Disney+ ve Apple TV+ gibi platformlar nedeniyle zemin kaybına uğradığı eleştirileriyle karşılaşmıştı. Ancak salgın süreci işleri tersine çevirmiş görünüyor. Şirket’in bu yılın ilk üç ayında kazandığı 16 milyon yeni üye sayısı, 190 milyona yaklaşan toplam üye sayısı göz önüne alındığında çok da fazla değil. Ancak bu üye sayısına sadece üç ayda ulaşmış olması, dikkate değer. Bu durum, medyanın dönüşüm hızını gözler önüne seriyor.

@businessinsider

Medyanın bu esaslı dönüşümü internetle başladı ve akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle ivme kazandı. Steve Jobs, 2007 yılında ilk iPhone’u anlatırken “Bir telefon, bir iPod ve bir internet iletişimcisi” olarak tanımlamıştı.  Bugün bakıldığında yaşam tarzımızı değiştiren bir cihaz için fazlasıyla sade bir tanım gibi duruyor. Gelecekte mobil cihazların daha fazla hayatımıza gireceğini öngörmek zor değil.

Netflix’in büyük dönüşümü de mobil cihazların yaygınlaşmasıyla hız kazandı. Şirket çoktan sadece mobil cihazlar üzerinden hizmet vermek için denemelere başladı. Platform, bu iş modelinde Apple TV+ ve Disney+ gibi güçlü oyuncuların yanı sıra Quibi gibi inovatif rakiplerle de rekabet etmek zorunda.  

@medium

Global Medya’nın Yeni Oyuncusu: Quibi

Nisan ayında yayına başlayan platform Quibi, sadece mobil üzerinden yayın yapıyor ve 4 ila 10 dakikalık videolar yayınlamaya dayalı bir modele sahip. Girişim, daha önce Walt Disney Stüdyoları ve HP deneyimi olan yetkin bir kadro tarafından hayata geçirildi. Bu durum Quibi’yi içerik ve bunu hayata geçirecek teknoloji noktasında güçlü bir birikimin de sahibi yapıyor. Reklam gösteren versiyonu aylık 4,99$ ve reklamsız versiyonu 7,99$ olarak sunulan servisin nasıl bir performans sergileyeceği hususu merak konusu. Ancak CEO Meg Whitman bu yıl için tüm reklam alanlarını sattıklarını ve üye tabanını genişletmek için T-Mobile US ile anlaşmaya vardıklarını söylüyor. Quibi bunların yanında ayrıca aldığı yatırımlarla da dikkat çekiyor. Şirketin yatırımcıları arasında Walt Disney Company, JP Morgan, Liberty Global ve Viacom gibi dev şirketler var. Yatırımların toplam değeri ise 1,75 milyar dolar seviyelerine ulaşmış durumda.

@reeltalk

Covid-19 sürecinde gazete ve dergi gibi geleneksel medya araçlarının basımı ve dağıtımının zorlaşması Quibi’nin elini güçlendiren bir diğer unsur. 4 ila 10 dakikalık videolar haber bültenlerini de kapsayacak ve şirket bu yolla dijital platformlardan haber takibinin artmasından da pay almış olacak. Videoları etkileşimli hale getirebilecek bir dizi düzenleme de yolda.

Tüm bu gelişmeler düşünüldüğünde medya, salgın sonrası süreçte de dijital dönüşümün en hızlı yaşandığı sektör olmaya devam edecek gibi duruyor. Bu durum salgın sonrası için yöneticilerin aksiyonlarını belirlerken değişimi iyi analiz etmelerini gerektiriyor.

Facebook Yorumları
Ne düşünüyorsun?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Paylaşmayı unutmayın.

İlgili Sayfalar