Blogager Gündem: Bu Hafta Dünya’da Neler Oldu?

Paylaşmayı unutmayın.

🇹🇷 Türkiye – Barış Pınarı Harekatı pek çok ülkede yankı buldu. 

Türkiye’nin 9 Ekim Çarşamba günü başlattığı, güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek amacıyla yürütülen Barış Pınarı Harekâtı tüm hızıyla sürüyor. Milli Savunma Bakanlığının son açıklamalarına göre 550 PKK/PYD-YPG’li terörist etkisiz hale getirildi. Dünya basınında oldukça yer edinen operasyona tepkiler gelmeye devam ediyor.  Detaylar için: 

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-49991916

🇺🇸 ABD – Johnson&Johnson 8 milyar dolar tazminat ödeyecek. 

Daha önce de ürettikleri bebek pudrası ile ilgili hakkında dava açılan şirket, bu kez de ‘ilaçlar memelerimi büyüttü’ diyen bir erkek hastanın açtığı davada yüklü bir tazminata mahkum edildi. 8 milyar dolarlık tazminat kararının aynı gerekçeyle eyalette şirkete dava açan binlerce kişi için emsal oluşturabileceği belirtiliyor. Ayrıntılar aşağıda: 

https://tr.sputniknews.com/abd/201910091040352779-johnsonjohnson-urettigi-ilaci-kullandiktan-sonra-memeleri-buyuyen-genc-adama-8-milyar-dolar/

🇬🇧 Birleşik Krallık – Cebelitarık’ta Brexit krizi büyüyor. 

Yaklaşık 35 bin kişinin yaşadığı İngiliz Denizaşırı Bölgesi Cebelitarık, Brexit süreci nedeniyle büyük bir krizin eşiğine geldi. Yerleşimcilerinin %96’sının Avrupa Birliği’nde kalma yönünde oy kullandığı bölge, 31 Ekime kadar anlaşma sağlanamazsa İspanya’dan zorunlu bir ayrılık yaşayacak. Stratejik olarak çok önemli bir konumda bulanan Cebelitarık’ın gıda tedariği iş gücü gibi konulardaki geleceği ise şu an belirsizliğini koruyor. Detaylar: 

https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-10-04/gibraltar-s-brexit-siege-plan-puts-squid-supply-ahead-of-bovril

🌎 Dünya – Nobel Edebiyat ödülleri sahiplerini buldu. 

Bu yıl ilk defa iki kez verilen Nobel Edebiyat Ödülleri Avusturyalı yazar Peter Handke’ye ve Polonyalı Olga Tokarczuk’a verildi. Geçen sene taciz skandalı nedeniyle 2018 Edebiyat ödülü verilmemiş komite üyelerinden birçok isim istifa etmişti. Skandal, İsveç Akademisi’nin desteğiyle projeler yürüten Fransız fotoğrafçının, 18 kadın tarafından cinsel taciz ve saldırı ile suçlanmasıyla patlak vermişti. Söz konusu olayların İsveç Akademisi’nin binasında gerçekleştiği öne sürülmüştü. İddialar üzerine Arnault’un eşi Frostenson ve Akademi’nin başkanı ile birlikte dört üye istifa etmiş, 2018 yılı Edebiyat Ödülü’nün 2019 yılı ödülleriyle beraber verileceği duyurulmuştu. Ayrıntılar için:

https://tr.euronews.com/2019/10/10/nobel-tarihinde-bir-ilk-edebiyat-odulu-bu-yil-iki-kez-verilecek

🇬🇧 Kuzey İrlanda – Siyasi kriz sürüyor, 1000 gündür hükümet yok. 

Birleşik Krallık’a bağlı özerk Kuzey İrlanda bölgesinde Ocak 2017 yılında koalisyon hükümetinin bozulmasından bu yana hükümet kurulamıyor. 2017 yılında Başbakan Yardımcısı Martin McGuinness’in görevinden ayrılmasıyla başlayan süreçte sandığa gidilmiş, ancak seçimden çıkan sonuç sonrasında koalisyon yine kurulamamıştı. Hala koalisyon kurulamayan Kuzey İrlanda hükümeti şu anda kısmen İngiltere’den yönetiliyor. Ayrıntılar: 

https://tr.euronews.com/2019/10/13/kuzey-irlandada-siyasi-kriz-bin-gundur-hukumet-yok

🇪🇸 İspanya – Katalan liderlere hapis cezaları verildi. 

İspanya Yüksek Mahkemesi, 9 ayrılıkçı Katalan liderle ilgili olarak 2017 yılındaki referandumda oynadıkları rollerden dolayı 9 yıldan 13 yıla kadar hapis cezası verdi. En yüksek cezayı “isyana teşvik” ve “kamu kaynaklarının kötüye kullanımı” suçlarından Eski Katalonya Özerk Bölgesi Başkan Yardımcısı Oriol Junqueras aldı. Junqueras’ın yanında 3 bakana da 12’şer yıl hapis cezası verildi. Sanıkların tamamı daha ciddi bir suç olan olan “ayaklanma” suçundan beraat etti. Detaylar için: 

https://www.timeturk.com/ispanyol-mahkemesinden-ayrilikci-9-katalan-lidere-hapis-cezasi/haber-1246203

🇯🇵 Japonya – Hagibis Tayfunu’nda bilanço ağırlaşıyor. 

Japonya’da 6 bölgede etkisini gösteren Hagibis Kasırgası’nda yaşamını kaybedenlerin sayısı artıyor. Günlerdir kırmızı alarmla beklenen kasırganın Japonya’ya ulaşmasıyla ölü sayısı 19’a yükseldi. En az 200 kişinin yaralandığı, 20 kişinin de kaybolduğu kasırgada başkent Tokyo ve çevresindeki tren seferleri ve uçuşların büyük çoğunluğu pazartesi gününe kadar iptal edilmişti. Bölgede tahliye ve kurtarma çalışmaları son hızıyla sürüyor. Ayrıntılar için: ,

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/japonyadaki-hagibis-tayfununun-vurdugu-bolgelerde-kurtarma-41349883

🇨🇳 Çin – Devlet Başkanı Şi Cinping: Çin’i bölmeye çalışanların bedenini çiğner, kemiklerini ufalarız.

Hong Kong’da devam eden gösteriler ve Doğu Türkistan’daki toplama kampları nedeniyle yoğun eleştiriye maruz kalan Çin’de Devlet Başkanı Şi Cinping sert konuştu. Nepal ziyaretinde konuşan Başkan Cinping “Çin’in herhangi bir yerini bölme girişiminde bulunanların bedenleri çiğnenecek ve kemikleri ufalanacak. Ayrıca Çin’i bölme girişimlerini destekleyen dış güçlerin hayalleri de Çin halkı tarafından boşa çıkarılacaktır.” ifadesini kullandı. Ayrıntılar için :

https://tr.euronews.com/2019/10/14/cin-devlet-baskan-si-cinping-cini-bolmeye-calisanlarin-bedenini-cigner-kemiklerini-ufalar

Facebook Yorumları
Ne düşünüyorsun?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Paylaşmayı unutmayın.

İlgili Sayfalar