Akıllı, Estetik ve Eğlenceli 5 Kentsel Tasarım Fikri

kentsel tasarım

Paylaşmayı unutmayın.

Kentsel alanları neden seviyoruz? Çünkü görsel algımıza hitap ediyorlar? Ya da hareketlerimizi yönlendiriyorlar? Belki de büyükler? Yoksa açık alanlara ilgimiz mi fazla? Elbette bu soruların bir yanıtı var. Kentsel alanların niteliği, kullanıcılar ve aynı zamanda kentler için çok önemli ve kentsel alanları niteliklerine göre seviyoruz ve benimsiyoruz. Peki, kentsel alanları nitelikli hale getiren nedir? Tabii ki kentsel tasarım. Kentsel tasarımın görsel elementleri, tasarımcı ve tasarım ilkeleriyle baş rolü paylaşarak bizlere kentlerde estetik ve kullanışlı kullanım alanları kazandırıyor.

İşte akıllı, estetik ve eğlenceli 5 kentsel tasarım fikri!

Güneş Enerjisi Ağaçları

 

vtree

@green-report

Kentsel alanlarda konumlandırılan güneş enerjisi ağaçları, üzerinde bulunan panellerle güneş ışınlarını toplayarak güneş enerjisine dönüştürüyor. Tasarruf ve estetiği kentsel alanlarda buluşturan bu harika fikir, Dubai’den Lizbon’a birçok kentte yerini almaya başladı.

Kuş Evleri

 

happy birds project

@thomasdambo

Danimarkalı tasarımcı Thomas Dambo tarafından tasarlanan ve inşa edilen kuş evleri Kopenhag, Arken, Aarhus, Odense, Horsens, Beyrut ve Berlin’e yayılmış olarak bulunuyor. Bu evler, kuşların barınağı olarak kullanılmalarının yanında kentte estetik algı yaratıyor.

Işıklı Tahterevalliler

ışıklı tahterevalli

@nolm

Toronto’da Aralık 2015’te tasarım yarışması kazananı olarak hayata geçen ışıklı tahterevallilerin kentteki tamamlayıcısı, çevredeki yapıların ön cephelerinde gösterilen videolar olmuş. İşitsel ve görsel sanatın bir arada kullanıldığı, kentsel sanatın iyi bir örneği olan ışıklı tahterevalliler, denge ve simetri temel alınarak tasarlanmış.

Şemsiyeli Banklar

@trivia

Yağışlı ve güneşli günler için tasarlanmış şemsiyeli banklar, rekreatif parklarda kullanıcılara kullanım kolaylığı sağlama potansiyeline sahip. Ayrıca çok da estetik! Ne dersiniz?

Hayvanlara Özel Ulaşım Hatları

duck lines

@getwestlondon

Hayvanlara özel ulaşım hattı neden olmasın? Fotoğrafta görülen ördekler için ulaşım hatları Londra, Birmingham ve Manchester’da bulunuyor. Sakin yapıya sahip, hayvanların merkezde yaşadığı kentler için duyarlı ve sevimli bir alternatif.

İster uzun veya kısa ömürlü ister duyarlılığa ve/veya estetiğe hitap eder olsun, kentsel tasarım ögeleri, kentsel alanları canlandırıyor, anlamlandırıyor, zenginleştiriyor. Siz yaşadığınız ve/veya gezdiğiniz kentte hangi kentsel tasarım ögeleriyle karşılaşmak isterdiniz? Yukarıdaki örnekler sizce eğlenceli mi, estetik mi, duyarlı mı?

Kaynak

Facebook Yorumları

Paylaşmayı unutmayın.

İlgili Sayfalar