Ajanslar ve Müşteri İlişkileri: Nelere Dikkat Edilmeli?

Paylaşmayı unutmayın.

Günümüzde neredeyse tüm markalar reklam ve pazarlama ajansları ile çalışıyor ve bu artık kaçınılmaz bir durum haline geldi. Hal böyle olunca kurumlar ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor. Müşteri ile bağları ne kadar kuvvetli ise birbirlerinin dillerinden ne kadar iyi anlıyorlarsa ortaya bir o kadar harika sonuçlar çıkıyor. Ajansların burada belki en önemli görevi sadece bugüne göre değil müşterilerinin gelecekteki durumlarını da ön görerek çalışması ve proje oluşturmasıdır. Tam olarak bu durumda müşteri ilişkileri konusunda dikkat edilmesi gereken noktalardan bahsetmek gerekiyor.

Söz Verilen Tarihte Teslim

İnsan ilişkilerinin tamamında belirlenen tarihte işin bitmiş olması oldukça önemlidir. Müşteri ilişkileri ile ilgili bir diğer dezavantaj ise ajansların iş kaybı yaşadıkları durumlarda zamanında yetişmeyen işler için aksaklıklar meydana gelmesidir. Bu sebeple iyi bir plan yapılması, düzenli çalışma ve zamanında teslim konularına özen gösterilmelidir.

Hedefleri Doğru Belirleyin ve Kampanyanın Başarısını Ölçün

Daha önce kısaca bahsettiğimiz gibi ajanslar yarını da düşünerek hareket etmek durumundadır. Müşterilerinizin faydası doğrultusunda kar getirecek hedefler belirleyin. Hedeflerinizin ışığında kampanyanızı takip edin, istediğiniz gibi ilerlemiş mi? Başarılı mı? Aksi durumda, nerelerde hata var? Müşterilerinize net ve çözüm odaklı giderseniz memnuniyet sağlanması mümkün olacaktır. Kampanyanızın başarılı olması durumunda güven veren ve iş bilen bir imaj çizerek daha fazla kişiye ulaşmanız kolaylaşacaktır.

Düzenli ve Etkili İletişim

Öncelikle müşterilerinizle nasıl, ne zaman ve hangi durumlarda iletişim içinde olabileceğinizi belirlemelisiniz.

  • E-postaları belirli bir süre içinde cevaplama
  • Projeleri görüşmek üzere haftalık telefon görüşmeleri planlamak
  • Düzenli inceleme toplantıları ayarlama
  • Aylık olarak kampanya ve sonuç raporları gönderme.

Yapılacak görüşmelerde karşılıklı olarak gündemi belirlemelisiniz. Eğer bir kampanya beklenenin altında bir performans gösteriyorsa bunu konuşmak yerine yeni bir kampanya başlangıcından bahsediyorsanız hata olacaktır. Böyle ilişkilerde güven oldukça önemlidir. Açık bir şekilde hatalarınızdan bahsedildiğinde güven elbette artacaktır.

Tüm Müşterilerinize Aynı Özeni Gösterin

Bir ajans olarak birçok firma ile çalışmanız gerekecek. Ancak tüm müşterilerinize aynı özeni ve dikkati göstermeniz gerekir. Farklı müşterilerinizle benzer kampanyalar üzerinden çalışmayın. Hayal gücü geniş, özgün, iletişimi yüksek kurumları temsil ettiğinizi unutmayın!

Ortaklık Kurun

Müşterilerinizi süreçlerin dışında tutmak bir avantaj sağlamayacaktır. Halkla ilişkileri iyi tutarak onları da ekibinizin bir parçasıymış gibi hissettirin. Bu durum zaman zaman avantaja dönüşerek sizin de iş yükünüzü hafifletmeye yol açacaktır.

Kulağa çok küçük ya da herkesçe bilinen detaylar gibi geliyor olsa da, bunlar kilit önem arz eden noktalardır. Tüm bu noktalara dikkat ettiğinizde müşterilerinizin mutlu, sizlerin de daha başarılı olacağınız bir gerçek.

Facebook Yorumları
Ne düşünüyorsun?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Paylaşmayı unutmayın.

İlgili Sayfalar