Eğlenceli Festivallerin Şehri; Venedik

Paylaşmayı unutmayın.

İtalya’yı tur ile gezenlerin sayısının her geçen yıl arttığını haberdar mısınız? Bir yılda en az 50 milyon insanın gezdiği İtalya’nın her noktası ayrı güzellikler barındırıyor ama Venedik deyince akan sular duruyor. Üstelik her yıl Venedik’te düzenlenen festivaller de özellikle Venedik turu ile gezenler için köprülerin şehrini masalsı bir atmosfere taşıyor.

İtalya’nın ‘’Maskeler Şehri’’ Venedik, tarihi dokuları, nehirleri ve unutulmaz festivalleriyle insanları kolayca kendine bağlayabilen bir kent. Yılın çoğu döneminde düzenledikleri etkinliklerle adından bahsettirmeye devam eden UNESCO Dünya Miraslar Listesi’ne girmiş olan Venedik’te sizi hangi şenlikler bekliyor öğrenmek isterseniz, derlediğimiz Venedik gezi rehberi festival listesine bir göz atabilirsiniz.

Carnevale di Venezia (Venedik Karnavalı)

13.yüzyıldan bu yana kutlanan Venedik Karnavalı, 10 gün boyunca kutlanan rengârenk bir gösteri şöleni. Bu yıl 3-13 Şubat 2018 tarihleri arasında düzenlenen karnaval, şehrin ünlü maskeleri ve eski dönem gösterişli kıyafetleri giyilerek kutlanıyor. Bu kutlama ne için yapılıyor diye soracak olursanız net bir cevabı yok fakat en güçlü tahmin ise bu gösterişli maskelere ışık tutacak cinsten. 1348 yılında Venedik’te baş gösteren veba salgını pek çok ölüme sebebiyet vermiş, insanların vücutlarında da haliyle çok sayıda yara çıkmış. Hal böyle olunca insanlar yüzlerine maskeler takıp bu yaralarını gizlemek istemiş. Ama yıllar içinde salgın yok olsa da bu maskeler Venedik’in sembolü haline gelmiş ve şehre tek kelimeyle renk getirmiş. İşte o zamandan bu yana her yıl düzenli olarak bu festival düzenleniyor. Yarışmalar eşliğinde ‘’en iyi maske’’ seçiliyor. İster sadece bu rengârenk Venedik karnavalı seyredin isterseniz de hemen bir kostüm alıp aralarına katılın. İki türlüde eğleneceğinize eminiz.

San Marco Festivali

Her 25 Nisan’da düzenlenen festival, Venedik turu sırasında orada bulunanların kesinlikle katılması gereken eğlenceli bir aktivite. Şehrin koruyucu Azizi Marco için düzenlenen Venedik eğlence şöleninde tüm erkekler kendisine eşlik eden partnerlerine (sevgili/eş/arkadaş) kırmızı gül veriyor. Kostümlü festivalciler San Marco Meydanı’nda toplanıyorlar ve müzikler eşliğinde şahane bir gösteri başlıyor. Binlerce insanın maskeli kıyafetleriyle akın ettiği, gösterilerin olduğu şölen, her geçen yıl daha fazla kişiyi ağırlıyor. Geçen yıl özel olarak La Fenice Tiyatro Orkestrası’nın getirildiği festivalde bu yıl  kim bilir ne gibi sürprizler olacak.

Vogalonga Festivali

Her yıl mayıs ayında düzenlenen Vogalonga aslında bir tür yarışma etkinliği. Bahar aylarında Venedik turları sırasında görebileceğiniz bu etkinlikte binlerce kişi Doge Sarayı’nın yakınlarında toplanıyor. Tekneler ile Venedik kanallarında 30 kilometrelik bir parkurda yelkenliler yarışmaya başlıyor. Birinciye madalya ve hatıra hediyelerinin verilmesiyle sonlanrıyor. Venedik festivalleri arasında en adrenalin dolu olan Vogalonga’ya katılmak içinse tek şart 16 yaşından büyük olmak.

Festa Medioevale del vino Soave Bianvo Soave

Her 5 Mayıs’ta gerçekleşen festival, Venedik eğlence hayatının sanat üzerine kurulu olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor. Ortaçağ rüzgarları estiren bu festival, Venedik gezisi sırasında görülen pek çok eser ve olaya değinen tiyatro gösterileri ile de pekiştiriliyor. Olağanüstü gösterilerin sergilendiği bu tiyatroları görmek için hem ülke içinden hem de ülke dışından pek çok kişi bu festivale akın ediyor.

Festa della Madonna del Salute

Venedik gezi rehberi için bir araştırma yaparsanız karşınıza ilk çıkacak etkinliklerden biri olan bu festival oldukça eski dönemlere uzanıyor. 1631 yılından beri düzenli olarak gerçekleştirilen festival her sene 21 Kasım’da düzenleniyor. Özellikle Venedik turu için kış aylarını seçenlerin mutlaka katılması gereken bu eğlencede gondollar eşliğinde kanallarda süzülebilirsiniz. Gösterişli geçiş töreninin amacı, Grand Canal’dan başlayarak Santa Maria Bazilikası’na ulaşıp, burada şükranları sunmak.

Redentore Festivali

Venedik turları sırasında sürekli karşılaşacağınız yapıların büyük bir çoğunluğu din temelli olacak. İnanışlarına büyük önem veren ve sürekli şükranlar sunan halkın, düzenledikleri Venedik festivalleri de genellikle dini ele alıyor. Temmuz ayının 3.haftasında yapılan Redentore’de dini törenler eşliğinde başlayarak gondol yarışlarıyla devam ediyor. Akşam da devam eden şölende havai fişek gösterileri düzenlenip şahane Venedik daha da ışıl ışıl hale getiriliyor.

Venedik Film Festivali

Sanatın her türünün ayrı bir değerli olduğu Venedik gezi süresi boyunca size bambaşka duyguları tattırabiliyor. Sayısız müzeleri, buram buram tarih kokan sokakları, çalınan müzikler derken bir de unutulmaz bir film festivali bu listeye eklenebilir. Her sene ağustos ayının sonuyla eylül ayının başlarında düzenlenen bu ödül töreninde ‘’EN’’ler seçiliyor.

Facebook Yorumları
Ne düşünüyorsun?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Paylaşmayı unutmayın.

İlgili Sayfalar